Üretken Dahi Yetenekler Büyük Fikirleri Nasıl Ortaya Koyarlar

Bu yazı dizisi James Clear‘ın Mastering Creativity (Üretkenlikte Uzmanlaşma) isimli kitabındaki “How Creative Geniuses Come Up With Great Ideas” başlıklı bölümden alınarak Türkçe’ye çevrilmiştir.

2002 senesinde Markus Zusak bir kitap yazmaya karar verir.

Kitabın başlangıcını ve bitişini planlamakla işe başlar. Sonrasında içeriği oluşturacak bölümlerin başlıklarını listeler.

Zusak kitabı ilk yazmaya başladığında onu ölümün perspektifinden yazmaya karar verir ancak daha sonra bu yazım tarzı pek de hoşuna gitmez.

Tekrar yazmaya başlar ve bu sefer ana karakterin gözünden yazmayı tercih eder ancak bir şeyler hâlâ içine sinmemektedir. Yazdıklarını kenara bırakır ve baştan başlar; bu sefer de üçüncü şahsın ağzından kaleme alır ancak yine tatmin olmaz.

Şimdiki zamanı dener, olmadı geçmiş zamanda yazar. Hayır, tam olarak istediği tadı alamamaktadır.

Yeniden gözden geçirir, değişiklikler yapar, belli yerlerini düzenler… Zusak’ın hesaplamalarına göre kitabın ilk bölümü aşağı yukarı 150-200 defa yeniden yazılmıştır. Sonunda ilk tercihinin yani ölümün perspektifinden yazmanın doğru olacağına kanaat getirir ve o şekilde kitabını yazar ve tamamlar. 200. denemede doğru olanı bulmuştur. Tüm bu denemeler ve kitabın tamamlanması süreci Zusak’ın tam 3 yılını almıştır. Kitabına “The Book Thief” yani “Kitap Hırsızı” ismini verir.

Kitabın yayınlanmasından sonra kendisiyle yapılan bir röportajda Zusak “3 yıl içerisinde yüzlerce defa yanılgıya düştüm, ancak her bir yanılgı beni olması gerekene biraz daha yaklaştırdı. İşte başarımın sebebi de budur.” demiştir.

“Kitap Hırsızı” büyük bir başarı yakalar. New York Times en çok satanlar listesinde tam 230 hafta kalmayı başarır, 8 milyon adet satılır, 40 farklı dile çevrilir. Bir kaç yıl sonra da Holywood tarafından beyaz perdeye aktarılır.

Yazının devamı…

Yorum yapın