Ürdün’de Tecavüzcüyü Koruyan Yasa Kaldırılıyor

Ürdün mevzuatındaki tecavüzcülerin tecavüz mağduru ile evlenmesi halinde ceza almamasını sağlayan yasanın kaldırılması alt komisyonda kabul edildi.

Ürdün resmi haber ajansı Petra değişikliğin yapılmasının oy çokluğu ile gündeme geldiğini, değişikliğin Ürdün Krallığı’na bağlı bir komisyon tarafından önerildiğini bildirdi.

Değişikliğin parlamentonun üst kanadı olan Senato tarafından ve son olarak da Ürdün Kralı Abdullah tarafından da onaylanması gerekiyor. Kadınlar birliği örgütünün üyelerinden Hala Ahed değişiklikle ilgili olarak Ceza Kanunda yapılması planlanan değişikliğin son derece önemli değişiklik olduğunu, düzenlemenin toplumda olumlu bir etkisinin olmadığını, maddenin tecavüzcülere bir çıkış yolu olmaktan öteye geçemediğini, değiştirilmesinin isabetli olduğunu, benzer düzenlemenin geçtiğimiz günlerde Tunus’ta da gerçekleştirildiğini belirtti.

Yapılan düzenleme 2016’da TBMM genel kuruluna geldikten sonra geri çekilen cebir, tehdit, hile veya iradeyi etkileyen başka bir neden olmaksızın işlenen cinsel istismar suçunda, mağdurla failin evlenmesi durumunda hükmün açıklanması geri bırakılmasını, hüküm verilmiş ise infazın ertelenmesine karar verilmesini, evliliğin failin kusuruyla bitmesi halinde ise fail hakkındaki hükmün tekrar uygulanmasını öngören yasa tasarısını akıllara getirdi.

Kaynak: Birgun.net

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir