Kadın Boşanmak İstemezse

Halil asked 1 sene ago

5 yıldır evli olduğum eşimden boşanmak istiyorum, kendisi boşanmak istemiyor, her türlü tazminat nafaka talep ederim, aylık ödeyemeyeceğim miktarda nafakalardan bahsediyor ve çocuklarımı da bana göstermemekle tehdit ediyor. Kısacası benden boşanmak istemediği gibi evliliğimiz de zaten çekilmez bir hal almış durumda. Ben de en kısa sürede boşanmak ve kendime yeni bir yol çizmek istiyorum. Zaten evlilik birliğimiz fiilen bitmiş durumda 2-3 aydır da ayrı yaşıyoruz. Şu süreçte zaten bana çocuğumu da göstermiyor. Çıkmaza girdim, kadın boşanmak istemezse mahkeme süreci nasıl işler hakim hangi durumlarda boşanmaya karar verir ve nafaka tazminat velayet konularında nasıl karar verir ?

1 Answers
Hukukçu Staff answered 1 sene ago

Eşiniz boşanmak istemiyorsa boşanma davası açacaksınız ve boşanmaya yol açan hususlarda eşinizden DAHA AZ KUSURLU veya KUSURSUZ olduğunuzu ispatlayacaksınız. Eğer eşinizin boşanmaya giden yolda SİZDEN DAHA KUSURLU olduğunu ispatlarsanız mahkemenin boşanma doğrultusunda karar vermesi gerekir.

Tazminat konusuna gelince Mahkeme daha az kusurlu veya kusursuz olduğunuz kanaatine varırsa tazminata hükmetmez. Nafaka ile ilgili olarak da bu tamamen tarafların ekonomik durumlarıyla ilgilidir. Sizin ekonomik durumunuz iyiyse ve eşiniz boşanmakla maddi olarak zor duruma düşecekse mahkemenin nafakaya hükmetme ihtimali vardır. Ayrıca müşterek çocuklarınızın velayeti eşinize verilirse yine çocuklar için de Hakim nafakaya hükmedebilir.

Your Answer

6 + 12 =