Şirket Evliliği Ne Demektir ?

şirket evliliğiŞirket evliliği iki veya daha fazla şirketin bir takım amaçlar doğrultusunda bir araya gelerek, ortak bir oluşum meydana getirmelerini  ifade etmektedir.  Şirket evliliği de tıpkı bir evlilik gibi iyi değerlendirilmeli, öncesinde  iyi analizler  yapılmalıdır.

Şirket evliliğinde taraf şirketlerin değerlemelerinin bu konuda uzman kuruluşlarca yapılması, birleşme yöntemi, taraf şirketlerin yapısı, evlilik sonrası meydana getirilecek yönetimin yapısı önceden en ince ayrıntılarına kadar planlanmalıdır.

Bu prosedürün sağlıklı gerçekleşmemesi evliliğin kısa süre içerisinde sonra ermesine ve belki de her iki şirketinde geriye dönülmez şekilde mali yaralar almasına sebep olabilir.

Son yıllarda ülkemizde de yaygın olarak görülen şirket evlilikleri özellikle yabancı şirketlerle ülkemizdeki köklü, büyük şirketler arasında gerçekleştirilmektedir. Bunun ülke içerisinde yerel şirketler arasında da yaygınlaşacağını ve kobi seviyesinde şirket evliliklerinin önümüzdeki 10 yıl içerisinde artacağını öngörmekteyiz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir