Savcı Nasıl Olunur ?

savcı nasıl olunurSavcı olmak pek çok gencin hayalidir ve savcı olmak için hayal kuran pek çok kişiden sadece bazıları bu hayaline ulaşabilmektedir. İnternette nasıl savcı olunacağına dair arama motorlarında gerçekleştirilen sorguların sayısına bakıldığında bu konuda sitemizde de bir yazı yer alması gerektiğini düşündük.

Öncelikle belirtelim ki savcı olmak için hukuk fakültesi mezunu olmanız gerekmektedir. Bu bakımdan liseyi nerede okuduğunuzun bir önemi bulunmamaktadır. Eğer ÖSYM’nin gerçekleştirdiği sınavla bir hukuk bölümüne yerleştiyseniz savcı olmak yolundaki ilk adımı atmışsınız demektir.

Hukuk fakültesini bitirdikten sonra ikinci adım olarak ÖSYM’nin hazırladığı Adli Yargı Hakimlik ve Savcılık Yazılı Yarışma Sınavı’nda başarılı olmak gerekiyor. Burada 100 puan üzerinden en az 70 puan almak ve aynı zamanda mülakata çağrılacak kişi sayısının 3 katından oluşan barajı geçmek gerekiyor. Yani baraj 70 puanın üzerine de çıkabiliyor bu duruma göre.

Yazılı sınavda yeterli puan almanız halinde bir basamak daha kat etmiş ve mülakata girmeye hak kazanmış oluyorsunuz. Mülakata açıklanan kontenjanın üç katı kişi çağrılıyor ve Adalet Bakanlığı, HSYK, Adalet Akademisi, Yüksek mahkeme üyelerinden oluşan bir heyet karşısında mülakata tabi tutuluyorsunuz. Mülakatta da başarılı olmanız halinde artık Hakim Savcı Adayı olarak staja başlıyorsunuz.

Hakimlik Savcılık Stajı mevzuata göre 24 ay ancak bu süreyi 12 aya kadar kısaltmak HSYK’nın elinde, dolayısıyla her dönem fiilen yapılan staj süresi değişebilmekte. Staj başlangıcında hakimlik veya savcılık arasında bir tercih yapmanız isteniyor ve eğer tercihler dengeliyse artık savcı olacağınız kesinleşiyor ve savcı adayı olarak stajınıza devam ediyorsunuz. Eğer tercihler dengesiz ise gerçekleştirilen kura sonucunda hakim mi yoksa savcı mı olacağınız belirleniyor. İşin ucunda böyle bir kura sonucunda savcı olamama riskiniz de bulunuyor maalesef.

Tüm bunları aştınız ve savcı adayı olarak da belirlendiniz diyelim, yapmanız gereken son bir şey var bu da Türkiye Adalet Akademisi tarafından gerçekleştirilen staj bitirme sınavında başarılı olmak. Yazılı ve klasik usulde gerçekleştirilen bu sınavda da başarılı olmanız halinde artık tüm basamakları bitirdiniz demektir, yapmanız gereken tek şey HSYK’nın mesleğe kabulünüzü yapmasını ve staj bitiminde gerçekleştirilecek yer kurası ile belirlenen adliyede göreve başlayacağınız günü beklemek.

Yorum yapın