Şanslı Olma Konusunda Ufak Bir İpucu

Bu yazı dizisi James Clear‘ın Mastering Creativity (Üretkenlikte Uzmanlaşma) isimli kitabındaki “The Simple Secret to Having Good Luck” başlıklı bölümden alınarak Türkçe’ye çevrilmiştir.

Genelde büyük başarıların şans eseri olduğuna inanırız. Belki de başarıyı bu şekilde açıklamak kolayımıza geliyordur. Şüphe yok ki başarıya götüren yolda ufak tefek de olsa bazı şans faktörleri yer alabilir.

Ancak Markus Zusak‘ın hikayesi kanıtlamıştır ki eğer işinizi 200 defa gözden geçirir ve başarılı olmak için 200. denemeyi gerçekleştirmeyi göze alabilirseniz şans size ulaşmanın bir yolunu bulacaktır.

Üretken dâhi yetenekler büyük fikirleri nasıl ortaya koyarlar? Onlar bunu çok çalışarak, yeniden ve yeniden deneyerek ortaya koydukları irade ve istikrarlarıyla gerçekleştirebilmektedirler. Bu da onlara şanslı olmak için fırsat tanımaktadır; çünkü en iyisini yapmak için çalışmaya devam etmektedirler.

Shonda Rimes da Zusak’ın stratejisine benzer bir yaklaşımı bizlerle paylaşmaktadır:

Hayaller sadece siz hayal ettiğiniz için gerçek olmayacak. Çok çalışmak hayalleri gerçek yapacak tek şey. Değişimi gerçekleştirecek olan sadece çok çalışmaktır.

Hayallerinizi gerçeğe dönüştürün ve aksiyoner olun; hayalci olmayın. Belki hayallerinizde varmak istediğiniz noktadan eminsinizdir belki de henüz nereye varmak istediğiniz hakkında kararsızsınızdır. Gerçek şu ki, bunun hiç bir önemi yok. Yapmanız gereken sadece basamakları tırmanmaya devam etmek ve her an yeni bir basamak daha çıkmak için kendinizi hazır tutmak. İllaki mükemmel bir hedef için hayallerinizi sabitlemeniz gerekmiyor. Mükemmellik sıkıcıdır ve hayaller gerçek değildir. Sadece çalışmaya devam edin…

Eğer “Seyahat etmeliyim” diye düşünüyorsanız harika! Satın arabanızı, Bangkok’a bilet alın ve seyahate çıkın. Hemen şimdi, ciddiyim. İyi bir yazar mı olmak istiyorsunuz?  Yazar her gün yazan kişidir; öyleyse hemen yazmaya başlayın.

Devamı…

Yorum yapın