Patent Nasıl Alınır

[kkstarratings]Patent nasıl alınır sorusunun cevabı aslında hem basit hem de zordur. Patent tekniğin bilinen seviyesinin üzerinde yeni bir yöntem, teknik, cihaz geliştiren buluş sahibinin buluşunun ulusal anlamda Türk Patent ve Marka Kurumu nezdinde tescili ile alınır. Ancak bu tescil süreci hem uzun hem de teknik bir süreçtir.

Patent Nasıl Alınır

Türk Patent ve Marka Kurumu ulusal anlamda patent başvuruları kabul eden ve patent başvurusu neticesinde gerekli şartları haiz ise tescil belgesi veren tek yetkisi devlet kurumudur. Patent başvuru neticesinde başvuru çeşitli basamaklardan geçerek değerlendirilir ve tescil edilebilir bulunması halinde patent tescili gerçekleştirilerek buluş sahibine tescil belgesi verilir.

Türk Patent ve Marka Kurumu‘nun yetkilendirdiği patent vekilleri buluş sahiplerine patent tescili sürecinde yardımcı olur, patent tescil işlemlerini vekaleten buluş sahibi adına gerçekleştirir. Patent tescili son derece teknik bir husus olduğundan, patent tescili için istenen belgeler ve dökümanlar teknik bilgi gerektirdiğinden buluş sahibinin patent vekilinden yardım istemesi yararına olacaktır.

Gerekli belgeler hazırlanır tescil başvurusu gerçekleştirildikten ve itiraz süreleri dolduktan sonra patent tescil belgesini almak mümkündür. Bu noktada patent tescilinde ikili bir ayrım söz konusudur. Buluş sahibi incelemeli patent veya incelemesiz patent başvurusunda bulunabilir. İncelemesiz patent incelemeli patente göre daha hızlı tescile imkan verir. Ancak incelemeli patentin koruma kapsamı daha geniştir.

Paten başvurusu öncesinde patentin daha önceden tescil edilip edilmediği iyi bir şekilde araştırılmalıdır. Patent başvurularında ülkesellik esası kabul edildiğinden buluşunuzun tescil talep edeceğiniz ülkede daha önceden tescil edilip edilmediğini araştırmanız gerekir. Örneğin Romanya’da tescil edilmiş olan bir buluş eğer Romanya’daki buluş sahibinin Türkiye’de geçerli bir rüçhan hakkı yoksa Türkiye’de bir başkası tarafından tescil edilebilir.

İleride itirazla veya dava ile karşılaşmamak için işin başında iyi bir patent araştırması yapılması; ulusal ve uluslararası patent dizinleri taranarak buluşun tescilli olup olmadığı denetlenmelidir. Daha önceden tescil edilmediği anlaşıldığında artık patent başvurusu yapılabilir.

Patent nasıl alınır sorusu ve alakalı diğer sorular hakkında ayrıntılı bilgi almak için avukata sor sayfamızı veya konuyla ilgili özel mesaj göndermek için iletişim sayfasını kullanabilirsiniz. Ayrıca konu altına patent başvuru süreci ile ilgili yorumlarınızı da eklemeyi unutmayın.

Kategoriler Patent