Patent Almak

Eğer bir buluşunuz varsa ve buluşunuz daha önceden başka bir kişi tarafından tescil edilmemişse patent almak en kısa sürede gerçekleştirmeniz gereken işlem olmalı. Patent buluşunuzu koruma altına alır, ileride gerçekleştirdiğiniz icadı ticarete dönüştürmenize imkan sağlar.

Patent Nedir

Patent tekniğin bilinen seviyesini aşan daha önce başkası tarafından tescili gerçekleştirilmemiş olan buluşun sahibi adına yetkili organ tarafından tescil edilmesi neticesinde verilen belgedir. Patent korumasında ulusallık esası mevcuttur. Yani patentinizi hangi ülkede tescil ederseniz o ülke için koruma sağlamış olursunuz. Şuanda ülkemiz için bu tescil işlemini gerçekleştiren kurun Türk Patent ve Marka Kurumu‘dur.

Patent Almak Neden Önemli

Elbette patent almak bir buluşu üretime geçirmek ve ticaretini yapmak için şart değildir ancak buluşunuz için patent almazsanız sizin yerinize başkası patent başvurusunda bulunarak kendi buluşunuz üzerinde tasarruf etme ve hatta sizin bu buluşla ilgili üretim, ticaret faaliyeti gerçekleştirmeniz önünde engel olabilir.

Bir icadınız var ancak bunu tek başınıza üretime geçiremeyeceğinizi düşünüyor olsanız bile yine de patent almak da fayda var. Bu durumda patentini aldığınız buluşu üretmek ve satışa arz etmek isteyenlere lisans verebilirsiniz. Sizin verdiğiniz lisansla üretim ve ticaret gerçekleştiren kişi size anlaşmanız çerçevesinde belli bir ücret öder. Hem buluşunuzun patentini korumuş olursunuz hem de gelir elde etme imkanı yakalarsınız.

Patent Almak İçin Ne Yapmalıyım

Patent tescili Türk Patent ve Marka Kurumu nezdinde gerçekleştirilmekte, patent tescili öncesinde belirli başvuru şartları ve aşamaları öngörülmektedir. Patent tescili süreci teknik bir alan olduğundan buluşunuzun en etkin bir şekilde korunabilmesi ve en geniş korumaya sahip olabilmesi için patent tescili konusunda uzman bir patent vekili ile çalışmanızı tavsiye ederiz.

Patent vekili sizin adınıza patent tescil başvurusunu gerçekleştirerek, gerekli başvuru evraklarını ve patente ilişkin teknik dökümanları hazırlayacak, tescil tamamlanana kadar süreci sizin tadınıza takip ederek patentinizi alacaktır. Patent tescili için bizzat başvurmak da mümkündür ama yanlış sınıf tercihi, dökümanların eksik hazırlanması, patentin tarifinde gerçekleştirilecek çeşitli hatalar patentinizin korunması açısından çeşitli sorunlar yaşamanıza sebebiyet verebilir.

Patent tescili ve başvuru aşamaları hakkında daha fazla bilgi almak için sitemizdeki avukata sor bölümünü kullanabilir, iletişim bölümünden patent ile ilgili özel mesajlarınızı gönderebilirsiniz. Ayrıca bu yazının altında patent almak ile ilgili düşünce ve önerilerinizi paylaşabilirsiniz.

[kkstarratings]

Yorum yapın