Öldüğünüzde Facebook Hesabınıza Ne Olacak ?

Öldüğünüzde Facebook Hesabınıza Ne Olacak ?Almanyada Mahkeme ölen bir kişinin Facebook hesabının akıbetiyle ilgili tüm dünyadaki Facebook kullanıcılarını ilgilendiren emsal bir karara imza attı. Alman yerel mahkemesi ölen kişinin aile yakınlarının ölene ait Facebook hesabına erişim hakkının bulunmadığına hükmetti.

Simone W. isimki bir kadın 15 yaşındaki kızını 2012 yılında bir tren kazası sonucu kaybetti. Kızının ölümü ardından anne bu ölümün bir intihar girişimi veya duygusal şiddet neticesinde gerçekleşip gerçekleşmediğini öğrenmek için Facebook’a karşı dava açtı. Açılan dava neticesinde Berlin Eyalet Mahkemesi aileyi haklı bularak kişilerin sosyal medya hesaplarının dijital miras kapsamında ailesine kalması gerektiği yönünde karar vermişti.

Facebook’un kararı temyiz etmesi üzerine üst mahkeme Facebook’u haklı bularak ölen kişinin kişisel sosyal medya hesabına ailesinin erişim hakkı bulunmadığına hükmetti. Kararda iletişimin gizliliği ilkesinin etkili olduğu ancak karara karşı ailenin Almanya Federal Adalet Mahkemesi’ne gitme hakkının bulunduğu belirtilri.

Kaynak: Milliyet.com.tr

Yorum yapın