Marka Tescil

Marka tescil ile korunan markanız şirketinizin ürün ve hizmetlerini temsil eden, sunduğunuz ürün ve hizmetin kalitesini garanti eden, reklam çalışmalarınızda ön planda olan ve şirketinizi işaret eden, ürün ve hizmetlerinizi benzer ürün ve hizmetlerden ayıran isim, sembol ve işaretlerdir.

Marka Tescil

Marka tescil işlemi Türk Patent ve Marka Kurumu nezdinde gerçekleştirebilmektedir. Ürün veya hizmet arzının en önemli ve ilk aşaması markalaşmak, markalaşmanın ilk adımı da markayı tescil etmektir. Ürün veya hizmetinizin taklit edilmesinin önüne geçebilmek için markanızı tescil ettirmelisiniz. Tescilli bir markaya sahip olduğunuz andan itibaren ürün ve hizmetleriniz taklitlere karşı koruma altına alınmış olur.

Marka tescil işleminden önce şirketiniz adına tescil edeceğiniz markanız için marka araştırma ve marka sorgulama yapmalısınız. Bu işlemleri resmi bir marka vekili aracılığı ile yapmanızı önermekteyiz. Marka başvuru aşaması ve sonrasında itirazlarla karşılaşmamak için markanızın daha önceden tescil edilip edilmediğini veya daha önceden tescil edilen bir marka ile ciddi oranda bir benzerlik gösterip göstermediği hususunda yeterli araştırma yapmalısınız.

Marka araştırmanızı internet üzerinden yapabilirsiniz. Genel olarak arama motorları vasıtasıyla marka olarak tescil ettirmek istediğiniz isim veya kelimenin internette ne şekilde yer aldığı, sizden önce başka kişiler tarafından marka olarak veya başka bir şekilde kullanılıp kullanılmadığı hususunda gerekli incelemeleri yapabilirsiniz.

Marka sorgulama için Türk Patent ve Marka Kurumu resmi internet sitesinde yer alan Araştırma ve Dosya Takibi sayfası üzerinden kelime bazında ve diğer detaylı arama seçenekleri aracılığı ile marka sorgulama işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Daha önce markanızın isim ve sembol olarak tescil edilmediğini tespit ettiğiniz andan itibaren Türk Patent ve Marka Kurumu nezdinde tescil işlemleriniz başlatabilirsiniz. Marka tescil işlemini gerçekleştirdikten sonra şirketinize özel olarak .com.tr uzantılı olarak markanıza ait internet alan adını da kayıt etmeniz (satın almanız) mümkündür.

Marka tescil, patent tescil ve tasarım tescil işlemleri ile ilgili diğer yazılarımızı da okuyabilirsiniz. Sitemizde yer alan yazıların altına yorum yazarak fikirlerinizi paylaşabilir, avukata sor sayfamız aracılığı ile marka ve patent hususunda tecrübeli avukatlardan sorularınıza cevap alabilirsiniz. Özel olarak tarafımıza iletmek istediğiniz mesajlarınızı ise iletişim sayfamızda yer alan form aracılığı ile gönderebilirsiniz.

Yorum yapın