Marka Tescil Sorgulama

Marka tescil sorgulama işlemi marka başvuru için gerçekleştirilmesi gereken ilk aşamadır. İşletmenizin ürün veya hizmetini temsil edecek markanızın tescilinden önce marka tescil sorgulama işlemi ile markanız için düşündüğünüz isim veya logonun daha önceden başka biri tarafından tescil edilip edilmediğini kontrol etmelisiniz.

Marka Tescil Sorgulama

Marka sorgulama Türk Patent ve Marka Kurumu internet sitesinde bulunan marka sorgulama ekranı aracılığı ile kelime bazında gerçekleştirilebilmektedir. Bunun haricinde internette bulunan diğer bazı araçlar vasıtasıyla da marka tescil sorgulama yapabilirsiniz. Markanızın daha önce tescil edilmemiş olması tecil başvurunuzun kabul edilmesinin ilk şartıdır.

Ayrıca marka olarak tescil etmek istediğiniz isim, kelime, resim ve şekillerin daha önce tescil edilmiş bir marka ile karıştırılacak derecede benzerlik içermemesi gerekir. Böyle bir durumda marka başvurunuza ilgili marka tescil sahibi tarafından itirazda bulunulması veya aleyhinizde yargı yoluna gidilmesi mümkündür.

Marka tescil işleminden önce mutlaka iyi bir marka araştırması yapılmalıdır. Sürecin en sağlıklı şekilde yürütülebilmesi için resmi marka vekili ile çalışmanızı tavsiye ederiz.

Marka araştırmasının yanında marka olarak tescil edeceğiniz kelimenin .com gibi alan adlarında tescil edilip edilmediğini de kontrol etmenizde fayda bulunmaktadır. Marka tescili ile birlikte .com.tr alan adını satın almaya hak kazanacaksınız ancak .com şeklindeki alan adının başka bir kişide olmasını da istemeyebilirsiniz. Bu sebeple markanızın hangi alan adları için daha önceden kayıt edildiğini de araştırmanızı öneririz.

Marka tescil sorgulama ve diğer marka tescil işlemleri ile ilgili olarak bu yazı altına yorum ekleyebilir veya avukata soru sor sayfamız aracılığı ile sorularınızı yazabilirsiniz.

Güncellenecektir.

Yorum yapın