Marka Tescil Nasıl Yapılır

Marka işletmeniz veya şahsınız tarafından arz edilen ürün veya hizmetlerin benzer ürün veya hizmetlerden ayrılabilmesini sağlayan isim ve/veya işaretlerden oluşmaktadır. Rekabetin son derece yüksek olduğu ve görsel, işitsel medya haricinde internet teknolojilerinin de son derece gelişmiş olduğunu günümüz pazarlama çağında marka büyük bir öneme sahip hale gelmiştir. Sizin de satışa arz ettiğiniz ürün veya hizmetiniz varsa mutlaka marka tescilinizi gerçekleştirerek ürün veya hizmetlerinizi markanız altında satışa sunmalı, markanız ile reklam ve pazarlama faaliyetlerinizi gerçekleştirmelisiniz. Şimdi marka tescil nasıl yapılır sorusunun cevabına geçelim.

Marka Tescil Nasıl Yapılır

Marka tescili Türk Patent ve Marka Kurumu nezdinde yapılan başvuru neticesinde gerçekleştirilebilmektedir. Marka tescilini bizzat veya bir resmi marka vekili vasıtası ile gerçekleştirebilirsiniz. Marka tescilinin öncesinde marka araştırması yapılması gerekir. Marka tescil talebinizin kabul edilebilmesi ve daha önce tescil edilmiş markalardan farklı özgün ve orjinal bir marka tescili gerçekleştirebilmeniz için marka vekili ile birlikte çalışmanız son derece önemlidir. Aksi taktirde markanız ile ilgili benzer markalardan itirazlar gelmesi veya dava açılması olasıdır.

Marka tescil nasıl yapılır ? Türk patent ve marka kurumu insternet sitesinde e-imza, mobil-imza veya e-devlet şifreniz ile giriş yaparak online başvuru ekranı üzerinden tescil işlemlerinizi başlatabileceğiniz gibi marka vekilinize vereceğiniz noter onayı gerektirmeyen vekaletnameniz ile marta tescil işlemlerinizi başlatabilirsiniz.

Marka tescilinde başvuru tarihi son derece önemlidir çünkü markanız başvuruyu gerçekleştirdiğiniz tarih ve saat itibariyle korunmaya başlar, markanızın tescil sürecinin tamamlanarak marka tescil belgenizi almanız halinde bu koruma marka başvuru tarih ve saatiniz itibariyle geçerli olacaktır.

Marka başvurunuz esnasında gerekli marka başvuru ücretlerini Ziraat Bankası TPMK hesabına yatırmanız gerekmektedir. Markanızı hangi marka sınıfları içerisinde tescil edeceğinizi belirlemeniz ve ücreti buna göre yatırmanız gerekecektir. Marka tescil başvurunuz TPMK tarafından usuli ve hukuki açıdan incelendikten ve gerekli süreçlerden geçtikten sonra talebiniz reddedilecek veya marka tescil talebiniz kabul edilerek markanız tescil edilecektir.

Marka tescil işlemleriniz hakkında ve marka tescil aşamaları hakkına daha fazla bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Yorum yapın