Marka Tescil Belgesi Nasıl Alınır ?

Marka, ürün ve hizmetlerinizi benzer firmaların ürün ve hizmetlerinden ayırmaya yarayan kelime, işaret ve sembollerdir. Marka pazarlamanın vazgeçilmez unsurlarından bir tanesidir. Ayrıca reklam faaliyetinin de markasız gerçekleştirilmesi düşünülemez. Zira ürün ve hizmetinizi kullanan kişinin aynı ürün ve hizmeti yeniden satın alabilmesini sağlayan şey o ürünü müşteriye tanıtacak olan markadır. Bu nedenle marka tescil belgesi almak önemli bir konudur.

Piyasaya sunacağınız ürün ve hizmetleriniz için aklınızda bir marka var ve bu markayı tescil ettirmek istiyorsanız Türkiye’de bu konuda tek yetkili kurum Türk Patent ve Marka Kurumu’dur. Markanızı isim, sembol, işaret ve renkleriyle birlikte hem isim olarak hem şekil olarak tescil edebilir ve Sınai Mülkiyet Kanunu’nun tanıdığı haklardan yararlanabilirsiniz.

marka tescil belgesiMarka tescil başvurusu yapmadan önce tescil ettirmek istediğiniz markanın başka bir firma tarafından kullanılıp kullanılmadığını öğrenmek için mutlaka marka sorgulama yapmanız gerekir. Marka sorgulama yaparken öncelikle markanızı hangi sınıfta tescil edeceğinize karar vermeniz gerekmektedir. Marka sınıfları markanın kullanıldığı ürün veya hizmetin hangi sektöre ait olduğunu ifade eder. Marka sorgulama işlemini sınıf bazında yapmalısınız, daha önce tescil edilmiş bir markayı farklı bir sınıfta tekrar tescil ettirmek çoğu zaman mümkündür ancak aynı sınıfta yer alan bir markayı tekrar tescil edemezsiniz.

Marka sınıfları linkine tıklayarak 2017 yılı itibariyle güncel (NICE) Marka sınıflarının yer aldığı dökümana ulaşabilirsiniz. Marka sorgulama işlemini Türk Patent ve Marka Kurumu’nun internet sitesinde yer alan Araştırma ve Dosya Takibi bölümünden gerçekleştirebilirsiniz. Yaptığınız sorgulama neticesinde markanızın tescil etmek istediğiniz sınıfta daha önceden tescil edilmediğine kanaat getirmeniz halinde marka başvurunuzu online olarak yine Türk Patent ve Marka Kurumu’nda yer alan e-başvuru formunu doldurarak gerçekleştirmeniz mümkündür.

Başvuru işlemleri ve tescil süreci tamamlandığında tarafınıza tescil ettirdiğiniz markanın size veya işletmenize ait olduğuna dair bir marka tescil belgesi verilir. Marka tescil belgesi ile artık Sınai Mülkiyet Kanunu’nun size verdiği tüm haklardan faydalanabilirsiniz. Markanızı sizden izinsiz olarak kullananlara karşı kanunda öngörülen hukuki yollara başvurabilmek, markanıza karşı gerçekleştirilen saldırılara karşı tazminat davası açabilmek, markanızın kullanımını bir başka kişinin veya işletmenin kullanımına devredebilmek bunlardan bazılarıdır.

Yorum yapın