Marka Sorgulama

Marka tescili sürecinin ilk aşaması hiç şüphe yok ki marka sorgulama aşamasıdır. Hatta markaya karar verme süresinde gerçekleştirilmesi gereken bir işlemdir marka sorgulama işlemi. Markayı kullanmak istediğiniz sektörde daha önceden tescil edilip edilmediği veya düşündüğünüz markaya çok benzeyen, müşterilerin her iki markayı karıştırabileceği ölçüde benzer bir durum söz konusu mu hususları araştırılmalıdır.

Marka Sorgulama

marka sorgulamaMarka sorgulama işlemi esas olarak Türk Patent ve Marka Kurumu’nun internet sitesinde yer alan marka araştırma sayfası üzerinden kelime bazında yapılmakla birlikte marka araştırması bununla sınırlı tutulmamalı farklı kaynaklardan ve internetten düşünülen markanın aynısı veya benzerleri mevcut mu incelenmelidir.

Marka sorgulama aşamasında bir marka vekilinin yardımını almak sizin için son derece faydalı olacaktır. Marka vekiliniz tescil yapmak istediğiniz marka sınıfını da göz önünde bulundurmak suretiyle doğru kaynaklardan gerekli marka araştırmalarını yapacak ve sizin için en hızlı ve en sağlıklı şekilde marka tescili işlemini tamamlayacaktır.

Marka araştırmalarınızı linke tıklayarak Türk Patent ve Marka Kurumu’nun resmi marka araştırma sayfasından gerçekleştirmeniz mümkündür.

Marka araştırması yaparken öncelikle hangi marka sınıfları için markanızı tescil edeceğinize karar vermeniz gerekir. Bu noktada şuanda faaliyet gösterdiğiniz ve uzun, kısa vadede faaliyet göstermeyi planladığınız sektörlere karar vererek bu sektörlerin geçerli olduğu marka sınıflarını tespit etmeniz gerekir. Marka tescili yaparken marka sınıflarına göre tescil yapacağınızdan marka sorgulama ve araştırmalarınızın da sınıf bazında yapılması gerekir.

Tanınmış markalar haricinde bir markanın farklı sınıflar altında farklı kişiler tarafından tescil edilmesi mümkündür. Bu nedenle markanızın daha önceden tescil edilip edilmediğini araştırırken markanızı tescil etmek istediğiniz sınıfla sınırlı olarak araştırmalarınızı yapmalısınız.

Markanızı belirleyip marka başvurunuzu gerçekleştirdikten sonra TPMK nezdindeki tescil süreci başlar, bu sürece ilişkin aşamaları ve marka başvurunuzun ne aşamada olduğunu yine TPMK internet sitesinde bulunan ve yukarıda linkini verdiğimiz sayfa aracılığı ile dosya takip bölümünden takip edebilirsiniz.

Son olarak tescil etmek istediğiniz markanın .com başta olmak üzere domain kayıtlarının alınıp alınmadığını da kontrol etmenizde fayda var. İlerde şirketinizin veya ürününüzün markası olacak ve reklam, pazarlama için kullanacağınız markanızın .com şeklinde domaininin  başka bir kimsenin elinde olmasını istemeyebilirsiniz. Bu noktada .com doluysa .com.tr şeklindeki domaini de satın almayı tercih edebilirsiniz. .com herkes tarafından alınabilen bir domain uzantısı olmakla birlikte .com.tr ancak ürünü marka tescili yapan kişi tarafından satın alınabileceğinden markanızı tescil ettiğinizde .com.tr şeklinde domaini de almaya hak kazanmış olacaksınız. Ancak tekrar hatırlatmakta fayda var markanızın .com şeklindeki domaini çoktan satın alınmış olabilir.

Yorum yapın