Komşuluk Hukuku Ve Rahatsız Eden Komşu

Şehir hayatında en sık rastlanılan problemlerden biri komşular arasında çıkan problemlerdir. Aynı bina veya aynı site yaşamanın getirdiği bir takım uyuşmazlıklar, rahatsızlıklar sıkça meydana gelebilmektedir. Bu durum o dereceye varabilmektedir ki insanlar sırf rahatsız eden komşu sebebiyle evlerini satarak taşınmayı bile düşünebilmektedir.

Komşularla yaşanılan problemler ve rahatsızlıklarda ilk yol olarak iletişim kurulmalı ve rahatsızlıklar dile getirilerek çözüm yolları aranmalıdır. Çözüm bulunamaması halinde apartman veya site yönetimi rahatsız eden komşu ile ilgili olarak haberdar edilmelidir. Sonuç yine olumsuz olursa bu konuda polise müracaat edilebilir. Bu durumda polis bizzat kendisi gelerek ilgili komşuya uyarıda bulunabilir.

Aşırı gürültüden rahatsız olunması halinde bazı belediyelerce kurulan gürültünün seviyesinin tespiti hizmetinden yararlanılarak gürültü seviyesi desibel bazında tespit ettirilebilir. Desibel seviyesi olması gerekenin üstünde ise cumhuriyet başsavcılığına başvuruda bulunularak Kabahatler Kanunu kapsamında para cezası verilmesi söz konusu olabilir.

Yorum yapın