Kişisel Verilen Korunması Kanunu Resmi Gazete’de Yayınlandı

kişisel veri6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu bugün itibariyle resmi gazetede yayınlandı. Uzun zamandır çıkartılması beklenen ve meclisteki görüşmelerin ardından son şeklini alan Kanun’un 8,9,11,13,14,15,16,17 ve 18. maddeleri resmi gazetede yayım tarihinden itibaren altı ay sonra değer maddeleri ise bugün itibariyle yürürlüğe girmiş oldu.

Kanun’da kişisel verilerin işlenme şartları, kişisel verilerin silinmesi, aktarılması, yurt dışına çıkartılması, kişisel verilerin güvenliği, kişisel veriler ile ilgili suç ve kabahatler düzenlenmektedir.

Kişisel Verileri Koruma Kanunu kişisel veriler ile ilgili işlenecek suçlar bakımından 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu’na atıfta bulunmaktadır. Kişisel verileri silmeyen veya anonim hale getirmeyenler ile ilgili olarak da Türk Ceza Kanunu’nun 138. maddesinde yer alan “Verileri Yok Etmeme” suçuna ilişkin hükümlerin uygulanacağı belirtilmiştir.

Bunun haricinde kanun çeşitli fiiller için 5.000 Türk Lirasından 1.000.000 Türk lirasına kadar idari para cezası öngörmektedir.

Kanunun tam metnini PDF olarak buradan görüntüleyebilirsiniz.

Yorum yapın