Kayıp Cesetler – Kimliği Belirsiz Cesetler

Türkiye genelinde her gün onlarca ölüm vakası gerçekleşmekte ve bu ölüm vakalarının bir kısmı da kimliği belirsiz cesetlerden oluşmaktadır. Aslında belki de yakınlarının haber alamadığı bir şekilde hayatını kaybeden bu kayıp cesetler akrabaları ve eş dostu haberdar olmadığı için kimsesiz bir şekilde kimliği belirsiz cesetler için ayrılan mezarlara gömülmekte belki de eğitsel ve bilimsel amaçlarla tıp fakültelerinde kadavra olarak kullanılabilmektedirler.

kayıp cesetler
Kayıp Cesetler Arşivi Giriş

İşte bu naktada Emniyet Genel Müdürlüğünün kayıp cesetler ile ilgili olarak önemli bir çalışması bulunmaktadır. Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde tutulan kimliği belirsiz cesetler arşivi ülke genelinde bulunmuş ancak kimliği tespit edilememiş olan cesetlere ait kayıtların tutulduğu bir fotoğraflı dizindir. Bu dizin sürekli olarak emniyet teşkilatı tarafından tüm ülke çapında kayıp cesetler bulundukça güncellenmekte ve cesedin eşgalinin tespit edilebilmesi için fotoğraflarıyla birlikte yayınlanmaktadır.

Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından verilen kayıp cesetler arşivi hizmetinin amacı yakınları kaybolan vatandaşların yakınlarının ölmüş olması halinde bu arşiv sayesinde teşhis yaparak cenazelerini teslim almalarını sağlamaktır. Böylece aslında ülke çapında önemli bir hizmet görülmüş olmaktadır.

Elbetteki arşivde yer alan fotoğraflar gerçek insan cesetleri olması ve çocuklar açısından sakınca oluşturabilecek bir mahiyete sahip olması nedeniyle artı 18 uyarısıyla birlikte yayınlanmaktadır. Bu nedenle 18 yaşından küçüklerin siteye giriş yapmamalarını, erişkin bireylerin ise siteye giriş yapmadan önce yanlarında bulunan 18 yaşından küçük çocukları ekrandan uzaklaştırmalarını tavsiye ederiz.

Arşivde kimliği belirlenemeyen cesetlere ilişkin fotoğraflar paylaşıldığından 18 yaş ve üzeri için uygun değildir.

Tanıdığınız veya kimliği hakkında bilgi sahibi olduğunuz cesetlerle ilgili lütfen Emniyet Genel Müdürlüğü ile iletişime geçiniz.

Albümde dolaşırken tanıdığınız veya kimliğini bildiğiniz cesetlerle ilgili olarak Emniyet Genel Müdürlüğü’nü arayarak cesedin kimliği hakkında bildiklerinizi paylaşınız. Arşivde arama yaparken cinsiyet tercihi ( bay/bayan/bilinmiyor) veya cesedin bulunduğu tarihi tercih ederek bu tercihler kapsamındaki cesetlerin fotoğraf albümüne erişmeniz mümkündür.

Albümde arama yaptığınızda karşınıza cesede ait mümkün oldukça eşgalin tesptine elverecek şekilde çekilmiş fotoğrafları, kayıt numarası, bulunduğu il ilçe bilgilisi, cinsiyet bilgisi, tahmini yaş aralığı, bulunduğu tarih ve tahmini ölüm zamanına ait bilgiler yer almaktadır.

Ayrıca bulunduğu saat, ölüm sebebi, boyu, kilosu, ten rengi, saç rengi, göz rengi, tütün bağımlılığı, alkol bağımlılığı, uyuşturucu bağımlılığı, sarılık, bulunduğu açık adres, cesede ait bulunan eşyalar, belirgin izler ve diğer bilgiler de albümde paylaşılan bilgiler arasındadır.

Yorum yapın