İran Devlet Eliyle Uyuşturucu Dağıtacak !

İran Meclis Hukuk Komisyonu’ndan geçen yasa tasarısında göre İran devlet eliyle uyuşturucu bağımlılarına uyuşturucu dağıtmaya başlıyor. İran medyasının komisyon sözcüsü Hasan Nevruzi’ye dayandırdığı habere göre tasarı komisyonda kabul edildi. İran kaynakları tasarıyla uyuşturucu bağımlılarının kaçakçılarla bağını kesmek ve uyuşturucu kaçakçılığının önüne geçmenin hedeflendiğini belirtiyor.

Nevruzi uyuşturucu dağıtımının devletin kontrolünde gerçekleştirileceğini ve bu şekilde bağımlıların kaçakçılarla bağının kesilmesi ve yavaş yavaş da bağımlılıklarından kurtulmasının amaçlandığını belirtti.

İran Düzenin Maslahatını Teşhis Konseyi Uyuşturucuyla Mücadele Birim Başkanı olan Said Sıfatiyan ise düzenlemenin tüm uyuşturucu maddeleri kapsamadığını devrimden önce de benzer uygulamanın İran topraklarında gerçekleştirildiğini, tasarının ülkedeki uyuşturucu bağımlısı sayısını azaltmayı hedeflediğini açıkladı.

İran resmi verilerine göre 80 milyon nüfusa sahip olan İran İslam Cumhuriyeti’nde 2 milyon 800 bin uyuşturucu madde bağımlısı bulunuyor.

Kaynak: internethaber.com

Yorum yapın