İnternetten Alınan Hangi Ürünler Gerekçesiz Olarak Hemen İade Edilemez?

Günümüzde yaygın olarak internet üzerinden alışveriş yapılmakta bazı durumlarda ise tüketiciler derhal ürünleri geri iade etmek istemektedir. Ancak hangi ürünlerin gerekçe gösterilmeksizin 14 gün içinde iade edilebileceğini hangi ürünlerin iade edilemeyeceğini bilmemiz gerekir. 14 Aşağıda internet üzerinden alınıp da 14 günlük gerekçesiz iade hakkını ifade eden cayma hakkı kapsamındaki ürünlerin istisnaları listelenmiştir.

Aşağıdaki ürünler Mesafeli Sözleşmeler Yönetmeliği’nin 15. maddesinde yer almaktadır. Bu ürünlerin cayma hakkı kapsamında gerekçesiz bir şekilde iadesi mümkün değildir:

a) Fiyatı finansal piyasalardaki dalgalanmalara bağlı olarak değişen ve satıcı veya sağlayıcının kontrolünde olmayan mal veya hizmetlere ilişkin sözleşmeler.

b) Tüketicinin istekleri veya kişisel ihtiyaçları doğrultusunda hazırlanan mallara ilişkin sözleşmeler.

c) Çabuk bozulabilen veya son kullanma tarihi geçebilecek malların teslimine ilişkin sözleşmeler.

ç) Tesliminden sonra ambalaj, bant, mühür, paket gibi koruyucu unsurları açılmış olan mallardan; iadesi sağlık ve hijyen açısından uygun olmayanların teslimine ilişkin sözleşmeler.

d) Tesliminden sonra başka ürünlerle karışan ve doğası gereği ayrıştırılması mümkün olmayan mallara ilişkin sözleşmeler.

e) Malın tesliminden sonra ambalaj, bant, mühür, paket gibi koruyucu unsurları açılmış olması halinde maddi ortamda sunulan kitap, dijital içerik ve bilgisayar sarf malzemelerine ilişkin sözleşmeler.

f) Abonelik sözleşmesi kapsamında sağlananlar dışında, gazete ve dergi gibi süreli yayınların teslimine ilişkin sözleşmeler.

g) Belirli bir tarihte veya dönemde yapılması gereken, konaklama, eşya taşıma, araba kiralama, yiyecek-içecek tedariki ve eğlence veya dinlenme amacıyla yapılan boş zamanın değerlendirilmesine ilişkin sözleşmeler.

ğ) Elektronik ortamda anında ifa edilen hizmetler veya tüketiciye anında teslim edilen gayrimaddi mallara ilişkin sözleşmeler.

h) Cayma hakkı süresi sona ermeden önce, tüketicinin onayı ile ifasına başlanan hizmetlere ilişkin sözleşmeler.

Saydığımız bu ürünlerin 14 gün içinde cayma hakkı kullanılarak gerekçesiz iadesi mümkün değildir. Bu ürünlerin iadesi için genel hüküm olan ayıp şartının gerçekleşmesi gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir