İnternet Alışverişlerindeki Haklar

İnternet üzerinden alışveriş yaparken öncelikle sitenin güvenilirliği hakkında bilgimizin olması gerekir. Güvenilirliği düşük olan sitelerden alışveriş yapmanız ilerde haklarınızı kullanabilmeniz için bir muhatap bulmanızı zorlaştıracaktır.

Bu tedbirden sonra haklarımıza geçersek:

Ürünün ne zaman teslim edileceği, ürünün fiyatı, ürünün fiyatına vergilerin dahil olup olmadığı gibi konuların satıcı tarafından açıkça bildirilmesi gerekir, bildirilmemekteyse kendinizin bunu satıcıya sorarak öğrenmeniz gerekir.Bu hususlar bir sürprizle karşılaşmamanız açısından önemlidir.

Tüketici kanununa göre ve mesafeli satış yönetmeliğine göre internet üzerinden yapılan satışlarda mutlaka bir sözleşme ile belgelenmesi gerekmektedir. İnternet üzerinden satışlar imzalmanız mümkün olmadığı için malın niteliği son tüketici fiyatı ne zaman teslim edileceği gibi kritik bilgilerin tüketiciye elektronik olarak yani bir maille ulaştırılması gerekir. Ayrıca Mailde sözleşmenin niteliklerinin ayrıntılı olarak gösterilmesi gerekir.

İnternetten alınmış bir malın en geç 30 gün içinde teslim edilmesi gerekir. Süre malı satın aldığınız tarihten itibaren başlar. 30 gün geçtikten sonra tüketici satıştan vazgeçebilir ve parasını geri isteme hakkını kazanır.

Ayıplı malda da tüketici 30 gün içerisinde haklarını kullanabilir. Örneğin cep telefonu aldınız ekranında küçük bir çizik bulunmakta ama telefonu bununla kullanmayı düşünüyorsanız indirim hakkınızı kullanabilirsiniz.

Ürünü geri vermek istiyorsanız bunu satıcıya bildirmelisiniz ve satıcı 10 gün içerisinde paranızı iade etmek ve 20 gün içerisinde malı geri almak zorundadır.

Yorum yapın