İçinizde Gizli Olan Üretken Aklı Nasıl Ortaya Çıkartabilirsiniz ?

Bu yazı dizisi James Clear‘ın Mastering Creativity (Üretkenlikte Uzmanlaşma) isimli kitabındaki “How to Find Your Hidden Creative Genius” başlıklı bölümden alınarak Türkçe’ye çevrilmiştir.

Ünlü İspanyol sanatçı Pablo Picasso’nun dakikalar içerisinde inanılmaz eserler ortaya çıkartabilmesi hakkında ilginç bir hikaye anlatılır:

Picasso günün birinde markete giderken yolda kadının biri onu durdurur ve cebinden bir kağıt parçası çıkartarak “Çalışmalarınızın hayranıyım, benim için şu kağıda ufak bir çizim yapabilir misiniz ?” der.

Picasso gülümser ve kadının isteğini geri çevirmez; kağıt parçasına ufak ancak çok güzel bir çizim yapar. Kağıdı kadına verirken “Bu eser bir gün bir milyon dolar edecek” demeyi de ihmal etmez.

Kadın şaşkınlıkla “Ancak nasıl olur? Bu ufak sanat eserini yapmanız sadece bir kaç dakikanızı aldı!” deyince Picasso o çarpıcı cümleyi kurar: “Hanımefendi, bu ufak şaheseri bir kaç dakika çizebilmek benim ömrümden 30 yıla mâl oldu.”[1]

Picasso ömrünün uzun yıllarını bu yeteneğini geliştirmek için sarf eden tek büyük yetenek değildi elbette. Onun hikayesi pek çok benzer üstün yeteneğin hikayesiyle ortaktır. Doğuştan çok büyük yeteneğe sahip olan kişiler dahi ömürlerini bu yeteneği geliştirmeye adamadıkça ancak arada sırada inanılmaz eserler ortaya koyabileceklerdir.

Hadi bunun sebeplerini ve daha da önemlisi kendi yeteneğimizi nasıl gün yüzüne çıkartabileceğimizi tartışalım.

Serinin devamı…


  1. Bu hikayenin orjinal kaynağını bulamadım ve gerçek olup olmadığından da emin değilim. Her halükarda verdiği mesaj çok etkileyici; yine de orjinal kaynağını biliyorsanız lütfen iletin.

Yorum yapın