İçeriğin Yayından Çıkarılması

İçeriğin yayından çıkarılması internette suç teşkil eden veya kişisel haklara zarar veren bir takım içeriklerin idari kararla veya mahkeme kararıyla yayından kaldırılması, erişimin engellenmesi anlamında gelmektedir. Suç teşkil ettiğini, veya kişisel haklarınızı ihlal ettiğini düşündüğünüz yayınları idari mercilere bildirmek suretiyle ilgili siteye erişimin engellenmesini veya ilgili yayının kaldırılmasını sağlamak mümkündür. Ayrıca sulh ceza hakimlikleri nezdinde içeriğin yayından çıkarılması talebinde bulunabilirsiniz.

GÖZAT: İnternetten İçerik Kaldırma

Bir site içerisindeki belli bir sayfadaki hukuka aykırı içeriğin yayından çıkarılması istenildiğinde önceden sitenin tamamına erişim engellenmekte idi artık öncelikle sadece ilgili sayfaya erişimin engellenmesi yolu denenmekte; eğer teknik imkanlar gereği sadece ilgili sayfanın yayından kaldırılması, erişimin engellenmesi mümkün olmuyorsa tüm internet sitesi erişime engellenmektedir. Ayrıca belli durumlarda doğrudan idari mercide tedbiren internet sitesinin yayınını durdurabilmektedir.

İnternette yer alan içeriklerin yayından kaldırılması ile ilgili olarak uyar kaldır ilkesi söz konusudur. Yani hukuka aykırı veya kişilik haklarınızı ihlal eden bir yayınla ilgili olarak alan adı sahibi veya hosting sahibi ile iletişime geçerek ilgili içeriğin yayından kaldırılması talebinde bulunabilirsiniz. Bu şekilde kısa yoldan ilgili yayına son verilmesi imkanı mümkündür. Ancak uyar kaldır sisteminden sonuç alınamaması halinde elbetteki idari ve adli müracaat yollu açıkttır.

Çocukların istismarı, müstehcenlik veya terör propagandası gibi suç teşkil eden internet ortamındaki yayınları internet sitesi şikayet etme veya btk şikayet internet sitesi sayfalarımız aracılığı ile ilgili mercilere bildirebilirsiniz.

Yorum yapın