Hukuk Danışmanlığı

Hukuk danışmanlığı hizmeti hukuki uyuşmazlık öncesinde gerçekleştirdiğiniz işlemlerin hukuk mevzuatına uygun olması ve olası hukuki problemlerin önüne geçilmesi için son derece önemli ve gün geçtikçe öneminin farkına varılan bir kavramdır.

Özellikle ticaret şirketleri bakımından hukuk danışmanlığı hizmeti almak Türk yasal mevzuatı açısından zorunlu hale getirilmiş, ticaret şirketleri bakımından bir avukattan veya hukuk bürosundan hukuk danışmanlığı hizmeti alma zorunlu hale getirilmiştir.

Ticaret şirketleri haricinde, dernek, vakıf, kooperatif gibi diğer tüzel kişilerin, büyük sitelerin yönetim organlarının ve diğer kamusal toplulukları da gerçekleştirdikleri iş ve işlemler ile ilgili olarak hukuki danışmanlık alması artık son derece hayati bir öneme sahiptir. Örneğin kentsel dönüşüm kapsamında binasını kat karşılığı inşaat sözleşmesi ile müteahhitle anlaşma gerçekleştirecek bir site yönetiminin hukuk danışmanlığı hizmeti alması menfaatlerinin korunması ve sürecin hukuki anlamda daha sağlıklı işlemesi için mühimdir.

Bunun haricinde bireylerde gerçekleştirdiği satın alma, satım, yatırım gibi işlemlerle ilgili olarak hukuk danışmanlığı hizmeti alması kendi avantajlarına olacaktır. Hukuki uyuşmazlık meydana gelmeden bir hukukçunun hukuk danışmanlığından faydalanmak hukuki uyuşmazlık meydana geldikten sonra uyuşmazlık çözümünde bir hukuk profesyonelinden hukuki yardım almaktan çok daha kârlı olabilmektedir.

hukuk danışmanlığıKimler Hukuk Danışmanlığı Hizmeti Verebilir ?

Hukuk danışmanlığı hizmeti baroya kayıtlı avukatlık ruhsatnamesine sahip avukatlar tarafından verilmektedir. Avukat arama formunu kullanarak Türkiye çapında baroya kayıtlı avukatlara ve avukatların iletişim adreslerine ulaşabilirsiniz. Bu formda yaptığınız sorgulamada yer alan verilen Türkiye Barolar Birliği’nin veri tabanında yer alan avukatlardan oluşmaktadır ve aramada bulamadığınız kişiler avukat sıfatına sahip değildir.

Mali müşavir, muhasebeci, risk danışmanı, değerleme uzmanı, yaşam koçu, iş takipçisi vs. adı altındaki kişiler size danışmanlık hizmeti veremez; hukuki anlamda danışmanlık hizmeti ancak baroya kayıtlı avukatlar ve bu avukatlar tarafından kurulan avukatlık ortaklıkları ve hukuk büroları tarafından verilebilir.

Bu konuda hassas olmanızı, avukat sıfatına sahip olmadığı halde avukatlık hizmeti verdiğini iddia eden, hukuki anlamda danışmanlık hizmeti verdiğini iddia eden kişileri bulunduğunuz yerdeki avukatlık bürolarına veya doğrudan Türkiye Barolar Birliği’ne ihbar ediniz. Barolar ilgili kişiler hakkında gerekli yasal işlemini sizin adınıza başlatacaklardır.

[kkstarratings]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir