Harcama İtirazı Chargeback Nedir ?

İngilizcesi “chargeback” olan ve “ters ibraz” olarak da adlandırılabilen harcama itirazı başvurusu kredi kartı ile ilgili olarak yaşadığınız bazı problemlerde gerçekleştirebileceğiniz bir itiraz yoludur. Aşağıda yer alan problemlerden bir tanesi ile karşılaştığınızda bankanıza harcama itirazında bulunabilirsiniz:

  • Tarafınızdan yapılmayan ancak ekstreye yansıyan ödemeler söz konusu ise,
  • İşlem tutarı ekstrede hatalı gözüküyorsa,
  • Aynı işlem için kartınızdan birden fazla çekim yapıldıysa,
  • Ürün veya hizmet hiç sunulmamış veya taahhüt edilenden farklı sunulmuşsa,
  • İşlemin iptali gerekmesine rağmen iptal gerçekleştirilmemişse,
  • ATM’den para çekerken eksik veya hiç para alamamanıza rağmen kartınıza tam olarak çekilmiş gibi yansımışsa

120 gün içerisinde bankanızın şubesine giderek dilekçe ile harcama itirazı başvurusunda bulunmanız gerekiyor. Bunların içerisinde bana göre en ilginci ve tahminimce pek çok kişi tarafından da bilinmeyen madde ürün veya hizmetin hiç sunulmaması veya eksik sunulmasıyla ilgili olan.

Bununla ilgili başımdan geçen bir olayda piyasada çok tanınmış bir e-ticaret sitesi yüzlerce müşterisine internet üzerinden satışını yaptığı laptopları teslim edememiş ve ben dahil ödemeyi kredi kartı ile yapan müşteriler olarak bankalarımıza harcama itirazında bulunmuştuk. Farklı sürelerde de olsa hemen hemen bütün bankalar kredi kartı ile ödeme yapan müşterilere kartlarından çekilen tutarı iade etti. Çünkü ödememizi yapmamıza rağmen firma taahhüt edilen sürede laptopların teslimini yapamamış üstelik bundan sonrası için de teslimlerin yapılamayacağını internet üzerinden duyurmuştu.

Peki harcama itirazı nasıl gerçekleştirilir ?

Bunun için bir dilekçe ile bankanızın herhangi bir şubesine veya genel müdürlüğe başvurmanız gerekiyor. Şube de verdiğiniz dilekçeyi bankanın genel müdürlüğüne iletecektir. Bundan sonra harcama itirazının olağan süreci başlayacaktır. Bu süreç maalesef çok uzun sürebiliyor çünkü bankanız hizmet veya ürünü satın aldığınız şirketin bankası ile iletişime geçecek, o banka da müşterisi olan işyerine uyuşmazlık konusu satışa ilişkin belgeleri ibraz etmesi için süre verecek. Belgelerin eksik olması ve ürün/hizmetin size sunulamadığı veya eksik sunulduğu anlaşılırsa sizin bankanıza durum bildirilecek ve kartınızdan çekilen tutarın iadesi gerçekleştirilecektir.

Bu sürecin tamamlanması 60 ila 180 günü bulabilmektedir. İtirazın konusuna göre değişmekle birlikte kanunen bu sürecin tamamlanması için bankalara tanınan üst süre işlemin karta yansıma tarihinden itibaren 540 gündür. İlk etapta olumsuz cevap almanız halinde bu sonuca tekrar itiraz etme hakkınız da bulunuyor.

Örnek harcama itiraz dilekçesi

İnternette çeşitli bankaların sitelerinde yer alan örnek harcama itirazı dilekçeleri bulunmakla birlikte aşağıdaki şekilde bir dilekçe işinizi görecektir.

 

……………..  GENEL MÜDÜRLÜĞÜ’NE,

Konu:  KREDİ KARTI İŞLEMLERİNE HARCAMA İTİRAZI

Ad Soyad:

İrtibat:

Kredi Kart No:

İşlem Tarihi:

İtiraz Edilen İşyeri Adı:

İşlem Tutarı:

Harcama İtiraz Tarihi:

İmza:

(Olay Kısaca Özetleyin) ……………..……………..……………..……………..……………..……………..……………..……………..……………..……………..……………..……………..……………..……………..……………..……………..……………..……………..……………..……………..……………..……………..……………..……………..……………..……………..……………..……………..

İTİRAZA KONU OLAN KREDİ KARTI İŞLEM BİLGİLERİ:

İŞLEM TARİHİ İTİRAZ EDİLEN İŞYERİ ADI İŞLEM TUTARI

 

 

 

Yorum yapın