Hangi Yasa 334 Yıl Sonra Yürürlükten Kaldırıldı

Hangi Yasa 334 Yıl Sonra Yürürlükten KaldırıldıDanimarka’da tam 334 yıldır yürürlükte bulunan dini değerlere sövmeyi suç sayan yasa geçtiğimiz günlerde yürürlükten kaldırıldır. Sadece Sosyal Demokrat Parti’nin kaldırılmasına karşı çıktığı dini değerleri sövmeyi suç sayan 334 yıllık yasa Danimarka parlamentosunda çoğunluk parlamenterlerin oyu ile yürürlükten kaldırılmış oldu.

Yasanın kaldırılmasından sonra görüşlerini ifade eden tasarının sahibi olan Yeşiller-Sol ittifakının sözcüsü parlamentoda yasanın kaldırılması için büyük bir çoğunluğun sağlanmasının sevindirici olduğunu belirttikten sonra bundan böyle tüm dini değerlerin kritiğe açık olduğunu ve bu konuda daha özgür bir tartışma ortamı olacağını ifade etti.

Dini değerlere sövmeyi yasaklayan yasa 334 yıl önce Danimarka kralının “Tanrının elçisi” kabul edilmesi ve tanrıyı korumak gayesiyle kanunlaştırılmıştı. Söz konusu yasa 1930 yılından sonra sadece 3 defa kullanıldı: Bunlar 1938 yılında yargılanan yahudi karşıtı nazi yanlısı bir kişi, Danimarka radyosunun iki program yapımcısı ve Hz. Muhammed karikatürlerini yayınlayan Jyllands Post gazetesi yetkilileriydi.

Kaynak: http://www.gercekgundem.com

 

Yorum yapın