Hangi Masrafları Ev Sahibi Hangilerini Kiracı Öder ?

Kiracının evinde tamir ettirdiği veya değiştirdiği şeylerin hangisinin parasını ödemede ev sahibinin sorumlu olduğuna ilişkin konuda genellikle anlaşmazlıklar yaşanmaktadır. Bu konuya şu şekilde açıklık getirebiliriz:

Eğer kiracının standart olarak kullandığı bir eşya söz konusuysa musluk olabilir kapı kolları olabilir vs. O standarttaki eşyanın kullanılmasından dolayı oluşan hasarları mal sahibinden istenemez. Yani kiracının kendisinin bunları değiştirmesi gerekir. Aynı şekilde kiracının kullanırken kırdığı eşyaların örneğin kapının pencerenin tamir veya değişim parasını da mal sahibinden kiracı isteyemez.
Veya kiracı lüks olarak kendisi evin içinde kapıları pencereleri değiştirmek istiyorsa bunların masraflarını da ev sahibinden isteyemez.

Ancak kalorifer peteği gibi demir başların zamanla kullanılmaktan eskimiş olması veya bozulması halinde kiracı bunların masraflarını ev sahibinden isteyebilir. Ayrıca küvet inşaattan kaynaklanan sebeple akıtıyorsa veya başka herhangi bir tesisattan kaynaklanan sorunların giderilmesi için harcanacak tamir masraflarını ev sahibin ödemesi gerekir.

Bunlarla birlikte,binaya ait olan demir başların asansör ,giriş kapısı garaj kapısı, çatı gibi demirbaşların onarılması değiştirilmesi veya binaya mantolama yapılması gibi masrafların ev sahibi tarafından ödenmesi gerekir

Yorum yapın