Gaziantep Araban Ceza Avukatı Danışma

Ceza soruşturması ve kovuşturması son derece teknik ve hem şüpheli hem de müşteki açısından iyi takip edilmesi gereken bir süreçtir. Ceza yargılaması doğrudan kişilerin hürriyetini ilgilendirdiğinden mutlaka alanında uzman bir ceza avukatı yardımı almak en sağlıklı yol olacaktır. Eğer Gaziantep Araban ceza avukatı arayışı içerisinde iseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Gaziantep Araban Ceza Avukatları Hakkında Bilgi

Hakkınızda bir suç soruşturması mevcut veya ceza davası açılmış olabilir. Bu konuda ceza avukatı yardımı almak ister misiniz ? Size karşı işlenen bir suçtan dolayı kolluk güçleri veya Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda mı bulunmak istiyorsunuz ? Müştekisi ve/veya mağduru olduğunuz bir ceza yargılamasında sizi iyi bir ceza avukatının temsil etmesini mi istiyorsunuz ? Lütfen yaşadığınız olayla ve ilgili hukuki sorunuzla ilgili bizimle iletişime geçiniz.

Bizlere sosyal medya adreslerimiz üzerinden, whatsapp hattımız veya email adresimiz aracılığı ile ulaşabilirsiniz. Gönderdiğiniz mesajda hukuki sorununuzu anlaşılır bir şekilde özetlemeyi ve iletişim bilgilerinizi iletmeyi unutmayınız.

ceza avukatı

Neden Avukat Yardımı Almalıyım ?

Başınıza bir hukuki uyuşmazlık geldiğinde davacı veya davalı, şüpheli ya da müşteki sıfatıyla mahkemede bizzat kendiniz yer alıp süreci takip edebilirsiniz. Ancak hukuk ve ceza yargılamaları son derece teknik süreçlerdir. Sürece aşina olmayanlar için ise son derece karışıktır. Bir kişiyi mahkemeler nezdinde ancak avukatlar temsil edebilir. Yargılama sürecinde hak kaybına uğramamak, en iyi şekilde yargı mercileri önünde temsil edilmek için bir avukat yardımı almak gerekir.

Ceza hukukunda iddia ve savunma çok önemli ve değerlidir. Mahkeme önünde veya yazılı beyanlarınızda kendinizi eksik ya da hatalı ifade etmeniz geri dönüşü zor olumsuzluklara sebebiyet verebilir. Tecrübeli bir ceza avukatı müvekkilini en iyi şekilde savunacak ve onun menfaatine olacak bir şekilde sürecin sonuçlanması için gerekli gayreti gösterecektir. İşte bu sebeplerle yargı mercileri önünde bir avukat ile temsil edilmek son derece önemlidir.

Size Nasıl Ulaşabilirim ?

Gaziantep Araban Ceza Avukatı arıyorsanız ve ceza hukuku ile ilgili bir sorunla karşı karşıya iseniz bizlere internet sitemiz aracılığı ile ulaşmanız mümkündür. İletişim formu aracılığı ile mesajını gönderebileceğiniz gibi, whatsapp hattımızı veya sosyal medya hesaplarımızı da kullanarak bizlerle iletişime geçmeniz mümkündür.

Bazı Ceza Yargılaması Terimleri

Soruşturma: Suç işlendiği yönünde bir şikayetin bulunması halinde veya resen savcılığın suçun mahiyetine ilişkin gerçekleştirdiği araştırma ve delil toplama sürecine soruşturma denilmektedir. Bu süreçte savcılık dosyanın delillerinin tekemmül etmesi için soruşturmayı yürütür. Neticede suç işlendiği yönünde makul bir şüphe oluşursa iddianame düzenleyerek dosyayı ceza mahkemesine gönderir. Aksi halde kovuşturmaya yer olmadığına ilişkin karar vererek dosyayı kapatır.

Kovuşturma: Savcının soruşturma neticesinde hazırladığı iddianamenin mahkemece kabulü ile birlikte kovuşturma aşaması başlar. Kovuşturma aşamasında sanığın yargılaması yapılır ve soruşturma aşamasında toplanan deliller ve mahkemenin resen topladığı deliller değerlendirilerek yargılama gerçekleştirilir.

İddianame: Savcının olayın tarafları, oluş şekli ve şüpheliye isnat edilen kanun maddeleri ile birlikte hazırlayarak ceza davası açılması talebiyle ceza mahkemesine sunduğu evrak.

Şüpheli: Henüz suç soruşturması aşamasında, kovuşturma başlayıncaya kadar suçu işlediği hususunda şüphe bulunan kişiye verilen isimdir.

Sanık: Soruşturma neticesinde hakkında ceza davası açılan ve kovuşturma aşamasına geçilerek yargılanmasına başlanan kişidir.

Müşteki: Suça ilişkin olarak şikayetçi konumunda bulunan ve ilgili makamlarım suç iddiası konusunda haberdar olmalarını sağlayan kişi. Eğer yargılama aşamasına da katılma isteminde bulunursa katılan müşteki olarak ifade edilir. Müştekinin yargılamaya katılma zorunluluğu bulunmamaktadır.

Mağdur: Doğrudan suçtan zarar göre kişidir. Kimi zaman mağdur aynı zamanda müşteki katılan da olabilir.

Kesinleşme: Gerçekleştirilen yargılama neticesinde yasa yollarının tüketilmesi yani ilk derece mahkemesinin vermiş olduğu nihai kararın önce istinaf sonrada temyiz denetiminden geçerek neticelenmesi haline verilen isimdir. Yargılamanın yenilenmesi şartları oluşmadığı sürece kesinleşen bir karar yeniden ele alınamaz.