FOB Ne Demektir ?

FOB uluslararası ticarette sıkça kullanılan bir satış-teslim türüdür ve Free on Board kelimesinin baş harflerinden oluşmaktadır. FOB satış türünde ihracatçı satım konusu  malların gümrük işlemlerin yaptırır, malları gemiye kadar taşıyarak yükleme işlemini gerçekleştirir. Alıcı ise ana taşıma ücreti olan navlunu öder ve malları teslim alır.

Taşınacak malın hasar sorumluluğu malın geminin küpeştesini geçmesiyle alıcıya  geçer.  Satıcı sadece gümrük işlemlerini yapar ve yükleme masraflarını verir. Navlun yani gemi taşıma ücreti ve sigorta işlemleri tamamen alıcının sorumluluğundadır.

Eşya eğer geminin küpeştesini geçmeden yükleme sırasında denize düşerse sorumluluk satıcıda, geminin küpeştesini geçtikten sonra bir hasar meydana gelirse artık sorumluluk alıcıdadır.

Mallar küpeştenin üzerinde iken düşerse yine sorumluluk satıcıdadır çünkü alıcının sorumluluğu üstlenmesi için malların küpeşteyi geçmesi gerekmektedir.

Taşınan malların nerede düştüğü, hasara uğradığı kaptanın tutacağı tutanaklarla ispatlanmaktadır. FOB sadece deniz taşımada kullanılan bir uluslararası alım satım yöntemidir.

Yorum yapın