Ev Sahibi Evini Satarsa Kiracı Ne Yapabilir ?

Günümüzde pek çok kiracı evinin başkasına satılarak el değiştirmesi nedeniyle yeni ev sahibiyle anlaşamadan evinden çıkarılmaktan korkmaktadır. Borçlar kanunumuz bu gibi durumları engellemek için kiracıları koruyu bir takım tedbirler almıştır. Bu koruma olanaklarını kiracı bir dava açmadan kullanabilmektedir.

Kiracının evinin satılması nedeniyle tahliyeden korunmasını sağlanan olanaklar şunlardır:

Öncelikle gayrimenkulün içerisinde kiracı varken el değiştirmesi satılması mümkündür. Ancak bu durumun kiracının mağduriyetine yol açmaması için bir takım süreler ve ihtar şartları getirilmiştir.

Evin yeni sahibinin bu konutu kullanmak için ihtiyacı bulunmalıdır yani bakmakla yükümlü olduğu kişilerin veya kendisinin konut ihtiyacı bulunması ve bu konutu o amaçla aldığını ispatlamalıdır. Bu durumların mevcut olması halinde evi almasından itibaren 1 ay içerisinde bu durumu kiracıya yazılı bir ihtarnameyle bildirmesi zorunludur.

İhtarnameyle bildirdikten 6 ay sonra bir dava açmak zorunda ve bu davayı kazanması halinde kiracının tahliyesi mümkün olmaktadır.

Veya kira sözleşmesinin süresinin bitmesinden sonraki 1 ay içerisinde dava açarak aynı sebeplerin varlığını ispatlayarak tahliye mümkündür.

Bu şartlar yerine gelmeden kiracı evinden çıkarılamaz. Tüm bildirimler süresinde yapılmalıdır yoksa amaçlanan sonucu doğuramaz. Bunun aksine bir taleple karşılaşan kiracı hareketsiz kalmalı ev sahibinin dava açmasını beklemelidir.

Yorum yapın