Boşanma Dilekçesi Örneği

Sitemize gelen soruları kategorize etmek gerekirse bunlardan boşanma hukukuyla ilgili olanlar en yüksek sayıyı oluşturuyorlar. Özellikle de boşanmak isteyen kişilerin bunu ne şekilde gerçekleştirebilecekleri ve nasıl boşanma davası açabilecekleri ile ilgili sorular yoğunlukta. Tabiki boşanma dilekçesi örneği isteyenler de var. Aslında boşanma dilekçesi tamamen sizin neden boşanmak istediğiniz ve Medeni Kanun’da yer alan boşanma gerekçelerinden hangisine sahip olduğunuz sorusunun cevabına göre değişiklik gösterse de bu yazıda genel olarak kullanılabilecek bir boşanma dilekçesi örneği paylaşmak istedik.

boşanma dilekçesi örneğiHerşeyden önce hatırlatmak isteriz ki boşanma davası da dahil olmak üzere her türlü hukuki uyuşmazlıklarınızda Türkiye Barolar Birliği’ne kayıtlı bir avukattan yardım almanız hukuki probleminizi en sağlıklı şekilde çözümlemeniz açısından çok önemlidir. Eğer avukat tutacak ekonomik durumunuz yoksa ikamet ettiğiniz ilin barosuna başvurarak size bir avukat görevlendirmelerini talep edebilirsiniz.

Genel hatlarıyla boşanma davası açma ve boşanma davasının süreçleri hakkında Kadınlar Nasıl Boşanır ? sorusu vesilesiyle bir takım açıklamalar yapmıştık. Orayı da incelemenizde fayda bulunmakta.

Gelelim asıl konumuza, yukarıda da değindiğimiz gibi her bir duruma göre boşanma dilekçesinin içeriği ve mahiyeti değişiklik gösterecektir ancak aşağıdaki şekildeki bir boşanma dilekçesi en basit şekilde boşanma davanızı açmanız bakımından işinizi görecektir. Konuyla ilgili diğer merak ettiğini soruları boşanma avukatına sor konulu sayfaya ulaşarak yorum kısmından sorabileceğiniz gibi avukata sor sayfamızdan da gönderebilirsiniz.

Boşanma Dilekçesi Örneği

……………… (Nöbetçi) Aile Mahkemesi’ne

Davacı: Ad Soyad( TC Kimlik No: zorunlu)

açık adresiniz.

Davalı: Ad/Soyad ( Tc Kimlik No: zorunlu değil)

açık adres.

Konu: Boşanma Davası

Açıklamalar:

Eşimle ………… tarihinde evlendik. Bu evliliğimizden ……… , ……….. ve …………… isimli … müşterek çocuğumuz dünyaya geldi. Başlarda iyi giden evliliğimiz aşağıda maddeler halinde açıklayacağım sebeplerle çekilmez bir hâl almış bulunmaktadır:

 1. Burada maddeler halinde boşanma davası açmanıza sebep olan eylemleri sıralayın. Somut örnekler vermekten çekinmeyin. Örneğin birinci maddede varsa fiziksel şiddet içeren eylemlerle başlayabilirsiniz.
 2. Hakaret / Küfür içeren eylemler
 3. Ekonomik olarak aileye bütçesine katkıda bulunmama
 4. Sadakatsiz davranışlar, aldatma
 5. İçki, kumar, kötü alışkanlıklar
 6. Çevresel faktörler, eşinizin ailesinin, çevresinin olumsuz davranışları
 7. Aklınıza gelen ve boşanmaya yol açan diğer eylemler.

(Nafaka istiyorsanız gerekçesini (ekonomik olarak zor duruma düşeceğiniz ve eşinizin ekonomik durumunun iyi olduğu ile ilgili gerekçeler), Maddi ve manevi tazminat istiyorsanız yine gerekçelerini (yine ekonomik gerekçeler ve manevi zararla ilgili olarak hakaret, küfür aldatılma gibi eylemler nedeniyle kişilik haklarınızın ihlal edildiği, manevi olarak elem ve ızdırap duyduğunuz hususunda) gerekçelerinizi burada beyan edin.)

Yukarıda saymış olduğum hususları tanıklarımla ve diğer tüm delillerle ispat edeceğim. Beyan etmiş olduğum gerekçelerle Türk Medeni Kanunu ve diğer tüm yasal mevzuat hükümleri gereğince evlilik birliğimizin temelinden sarsılmış olması, evlilik birliğinin devamında taraflar için bir yarar kalmamış olması ve bu durumun çekilmez bir hale dönüşmüş olması nedeniyle;

Davalı ile boşanmamıza, müşterek çocukların velayetinin tarafıma verilmesine, ekonomik gelirim olmaması ve boşanma ile birlikte ekonomik olarak zor duruma düşecek olmam sebebiyle davalının bana aylık …….. TL, her bir müşterek çocuk için aylık …….’şer TL olmak üzere toplam ………. TL nafaka ödemesine, boşanma sebebiyle uğrayacağım maddi ve manevi zararıma karşılık olarak tarafıma ………. TL maddi, ………. TL manevi tazminat ödemesine karar verilmesini Mahkemenizden saygılarımla arz ederim.

Hukuki Nedenler: Türk Medeni Kanunu ve diğer tüm yasal mevzuat hükümleri.

Hukuki Deliller: Yemin de dahil olmak üzere HMK’da yer alan tüm deliller.

Tanıklarım:

 1. Ad/Soyad (Adres şart): Bu tanığı hangi hususta dinletmek istediğiniz ve ne sorulmasını istediğinizi yazın.
 2. Ad/Soyad (Adres şart): Bu tanığı hangi hususta dinletmek istediğiniz ve ne sorulmasını istediğinizi yazın.
 3. Ad/Soyad (Adres şart): Bu tanığı hangi hususta dinletmek istediğiniz ve ne sorulmasını istediğinizi yazın.
 4. Tanık konusunda sayı sınırlaması yok ama Mahkeme duruşma yoğunluğuna göre sonradan tanıklarınızı sınırlamanızı isteyebilir.

Sonuç: Yukarıda arz ettiğim gerekçelerle Türk Medeni Kanunu ve diğer yasal mevzuat hükümleri gereğince davalı ile boşanmamıza, müşterek çocukların velayetinin tarafıma verilmesine, ekonomik gelirim olmaması ve boşanma ile birlikte ekonomik olarak zor duruma düşecek olmam sebebiyle davalının bana aylık …….. TL, her bir müşterek çocuk için aylık …….’şer TL olmak üzere toplam ………. TL nafaka ödemesine, boşanma sebebiyle uğrayacağım maddi ve manevi zararıma karşılık olarak tarafıma ………. TL maddi, ………. TL manevi tazminat ödemesine, vekalet ücreti de dahil tüm harç, masraf ve diğer yargılama giderlerinin davalıya yüklenmesine karar verilmesini Mahkemenizden saygılarımla arz ve talep ederim.

Tarih.

Davacı Ad/Soyad.

İmza.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir