Boşanma Davası Nasıl Açılır Ne Kadar Sürer ?

Boşanma davası nasıl açılır sorusunun cevabı aslında diğer davaların açılışından çok da farklı değildir. Boşanma davası açmak için eğer büyük şehirlerdeyseniz aile mahkemelerine, bulunduğunuz yerdeki adliyede aile mahkemesi yoksa asliye hukuk mahkemesine vereceğiniz boşanma davası dilekçesi ve yatıracağınız boşanma davası harcı ile birlikte açılır.

Öncelikle Sayın Av. Suat Aydın tarafından boşanma davasının nasıl açılacağı ile ilgili bir video anlatım aşağıda yer almaktadır, işe bu videoyu izleyerek başlayabilirsiniz:

Boşanma Davası Nasıl Açılır ve Ne kadar Ücret Ödenir ?

Boşanma davası açmak için öncelikle hangi hukuki sebebe dayanarak boşanma davası açacağınızı belirlemeniz gerekmektedir. Örneğin terk, pek kötü hayat sürme, zina gibi özel sebeplere dayalı olarak boşanma davası açılabileceği gibi, genel boşanma davası sebebi olan evlilik birliğinin sarsılması veya karşı tarafla anlaşarak açacağınız anlaşmalı boşanma davası şeklinde de boşanma davanızı açabilirsiniz. Özel boşanma sebeplerine dayalı olarak açacağınız davanın süreci genel boşanma sebebine göre açılacak davadan farklı işler. Örneğin zina sebebiyle boşanma davası açıyorsanız zina olgusunun varlığını ispatlamanız halinde başkaca bir araştırmaya gerek kalmadan mahkemeden çok daha hızlı bir şekilde boşanma sonucunu elde etmeniz mümkün hale gelebilmektedir.

Boşanma dava açarken belli bir miktar para ödemeniz gerekir. Başvuru harcı, peşin harç ve tebligat masrafları için sizden 300,00 TL’ye yakın bir ödeme yapmanız istenir. Mahkemeler veznesine belirtilen harç ve masraf miktarını yatırdıktan sonra boşanma dilekçenizi mahkeme tevzi bürosuna vererek boşanma davanızı açmış olursunuz.

boşanma davası nasıl açılırBoşanma Davası Dilekçesinde Neler Yer Alır ?

Boşanma davası dilekçesinde öncelikle başvurduğunuz Mahkemenin adı (örn: İstanbul Aile Mahkemesi), davacı olarak kendi adınız, T.C. kimlik numaranız ve adresiniz ile davalının adı ve adresi yer almalıdır. Dilekçenizde mahkemeye hitaben boşanma gerekçenizi, boşanmaya giden yolda yaşadıklarınızı, karşı taraftan gördüğünüz hakaret, tehdit, şiddet gibi eylemleri ve bu eylemlerin meydana geldiğini hangi tanıklarla ve başka hangi delillerle ispat edeceğinizi yazarak imzalamanız yeterlidir.

Boşanma Davası Ne Kadar Sürer ?

Bunun için net bir süre vermek malesef mümkün değil. Eğer boşanma konusunda karşı tarafla anlaştı iseniz ve davanızı anlaşmalı boşanma davası olarak açacaksanız süreç çok daha kısa olur ve Mahkemenin size vereceği gün tek celsede boşanmanız gerçekleşebilmektedir.

Eğer karşı tarafla anlaşma durumunuz yoksa süreç daha uzun sürecektir. Mahkeme öncelikle her iki tarafın dilekçelerinde belirttiği tanıkları Mahkeme huzurunda dinleyecek, gerekirse müşterek çocukları bizzat Mahkeme huzurunda bir pedagog eşliğinde dinleyecek ve pedagog bilirkişiden müşterek çocukların velayetinin hangi tarafa verilmesinin uygun olacağı hususunda rapor hazırlamasını isteyecektir. Tarafların nafaka, maddi, manevi tazminat talepleri varsa ilgili kolluk birimleri vasıtasıyla tarafların sosyal ve ekonomik araştırmasını yapmalarını ve rapor sunmalarını isteyecek, tüm bu süreçler 3-4 ve belki de daha fazla celse gerçekleştirilmesini gerektirebilecektir. Bu yüzden boşanma davası süresi için net bir şey söylemek zordur ancak ortalama bir süre vermek gerekirse davanız 1 yıl kadar sürebilir.

Genel olarak boşanma davası ile ilgili olarak bunları söyleyebiliriz. Bunların haricinde merak ettiğiniz konular varsa aşağıya yorum bırakabilir, eğer özel olarak sormak istedikleriniz varsa İLETİŞİM bölümünden mesaj gönderebilirsiniz.

Boşanma davası nasıl açılır konusu ile ilgili sitemizde yer alan diğer yazılar:

  • Boşanma davasında maddi ve manevi tazminat talebi ile ilgili merak ettiklerinizi boşanmada tazminat yazımızı okuyarak öğrenebilirsiniz.
  • Boşanmak istiyorsanız ancak çocuklarınızın geleceği ve velayetin kime verileceği hususunda endişeleriniz varsa boşanma ve çocuk isimli yazımızı okuyabilirsiniz.
  • Fiili ayrılık sebebiyle boşanma ile ilgili sitemizde yer alan bir soruya verdiğimiz cevabımız.

Yazıyı beğendiyseniz lütfen arkadaşlarınız da haberdar etmek için sosyal medya hesaplarınızda paylaşmayı ve konuyla ilgili sorularınız varsa aşağıya yorum bırakmak suretiyle veya avukata sor sayfamız aracılığı ile bizlere iletiniz. Ayrıca konuyla ilgili daha ayrıntılı bilgiyi boşanma avukatı arıyorum sayfasında bulmanız mümkündür.


Boşanma Sayıları Hakkında

Son yıllarda ülkemizde boşanma sayılarında muazzam bir artış söz konusu; hatta boşanma sayılarının evlilik sayılarını dahi geçtiği iddia edilmektedir. Elbetteki bunda hukuktan ziyade sosyolojik pek çok faktör bulunmaktadır. İşin bu boyutunu psikologlara ve sosyologlara bırakmakta fayda var. Ancak hukuki olarak bir gerçek var ki o da boşanma dava sayısında müthiş bir artış mevcut.

Hal böyle olunca bazı kesimler tarafından boşanma olayının tıpkı evlilik gibi basitleştirilmesini, boşanma işini bazı diğer ülkelerde olduğu gibi mahkemelerin elinden alarak daha hızlı gerçekleşecek şekilde örneğin noterler tarafından gerçekleştirilebilir bir şekle dönüştürülmesini savunanlar mevcut. Bu talep çok uzun süren boşanma davalarına bir alternatif olması bakımından iyi niyetli karşılamak mümkünse de pratik anlamda tarafların hak ve menfaatleri bakımından pek de haklı bir talep olarak gözükmemekte.

Boşanma beraberinde pek çok maddi ve manevi sonucu da doğurmaktadır. Tarafların ekonomik geleceklerinden tutun, müşterek çocuklara, ortak kazanılan malların paylaşımından, eşin soyadının ne şekilde devam edeceğine kadar çeşitli yan etkileri bulunmaktadır. Bunların mahkemenin gözetiminde ve iradesinde gerçekleşmesi elzem bir durumdur. Özellikle çekişmeli boşanma davalarının mahkemeden farklı bir merci kanalıyla gerçekleştirilmesi düşünülemez.

Ancak anlaşmalı boşanma davalarında belki bu alternatif düşünülüp üzerinde tartışılabilir. Aslında anlaşmalı boşanma davasında dahi her ne kadar davaların yüzde doksanı taraf iradeleri doğrultusunda gerçekleşiyorsa da esasen hakimin kamu hukukunu ilgilendiren noktalarda müdahale hakkı bulunmaktadır. Örneğin hakim müşterek çocuğun velayetinin hangi tarafta kalacağı konusunda tarafların mutabakatı ile bağlı değildir. Hakim dilerse velayeti tarafların anlaştığından farklı bir şekilde düzenleyebilir. Veya örneğin eşe ödenecek nafaka miktarını da hakim dilerse değiştirebilir. Kamu hukukunu ilgilendiren noktalarda kanun hakime bu noktalarda yetki vermektedir.

Peki mahkeme dışında gerçekleştirilecek boşanma davalarında kamu hukukunu ilgilendiren bu noktalarda denetimi kim sağlayacaktır ? Eğer noterde boşanma gerçekleşecekse, noterin faaliyeti sadece tasdikten ibarettir ve taraf iradelerine müdahale şansı bulunmamaktadır. Diyelim ki nüfus müdürlüğünde gerçekleşecekse keza nüfus müdürlüğündeki memur da aynı şekilde taraf iradelerine müdahale edemeyecek ve kamu hukukunu ilgilendiren çocuğun velayeti gibi hususlarda hakim gibi müdahalede bulunup karar veremeyecektir.

Bu sebeple, yukarıda bahsedilen kaygılar mevcutken ve tabiki mevcut anayasal ve yasal düzenlemelerimiz ışığında boşanma davalarının mahkemelerden alınıp farklı bir merciye tevdi edilmesi ihtimali pek de mümkün gözükmemektedir. Evet boşanma davası sayıları her geçen gün artmakta ve hakim yetersizliği, dosya yükü gibi sebeplerle boşanma davaları günden güne daha da uzun sürmektedir. Bunun çözümü boşama yetkisini mahkemelerden almak olmasa gerek. Hakim sayıları arttırılmalı, yargılama sürelerini kısaltmak için çalışmalar gerçekleştirilmeli, adli personel sayıları takviye edilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir