Boşanma Avukatı

Bu yazıda sizlere boşanma avukatı kimdir, avukatlar resmi olarak böyle bir ünvana sahip olabilir mi ? Bir avukatın boşanma hususunda uzman olduğu nasıl anlaşılır, boşanma konusunda avukatınız size hangi konularda yardımcı olabilir, uzman bir avukatla deneyimsiz bir avukatın farkları, size kazandıracakları ve kaybettirecekleri nelerdir gibi soruların cevaplarını vermeye çalışacağız, her zaman olduğu gibi bunu soru ve cevap şeklinde ve bazen de başlıklar vermek suretiyle aktarıyor olacağız.

Hatırlatma: Boşanma davası ile ilgili sorularınızı yazının hemen altına yorum eklemek suretiyle veya avukata sor sayfamız aracılığı ile gönderebilirsiniz.

Boşanma Avukatı Kimdir?

Boşanma hukuku uzmanı avukatlar hukuk fakültesinden mezun olup, avukatlık stajını bitirdikten sonra baroya kaydolarak avukatlık ruhsatnamesini alan ve boşanma davaları üzerinde uzmanlaşmış olan avukattır. Boşanma davaları konusu gereği duygusal hassasiyet gerektiren dava türleri olduğundan bu davaları takip edecek avukatların da boşanma davaları konusunda tecrübeli ve boşanma aşamasındaki çiftleri hassasiyetlerini anlayabilecek anlayış ve hukuki kapasitede olması gerekir.

Boşanma Avukatı Ne Yapar?

boşanma avukatıBoşanma hukukunda uzman olan avukat öncelikle sizin boşanma davası ile neyi amaçladığınızı, boşanma, müşterek çocukların velayeti, maddi ve manevi tazminat talebi, tedbir nafakası, iştirak nafakası, yoksulluk nafakası ile ilgili taleplerini değerlendirerek buna göre bir dava stratejisi izleyerek boşanma davasını açar veya size karşı açılan boşanma davasında sizin menfaatlerinizi mahkeme önünde vekaleten sizin adınıza savunur.

Eğer anlaşmalı boşanma konusunda karşı tarafla anlaşma halindeyseniz boşanma ve boşanmanın feri sonuçları hususunda karşı tarafla anlaşma şartlarını yöneterek bu hususta anlaşma protokolünü düzenler; mahkemeler nezdinde boşanma davasını açarak, boşanma protokolü doğrultusunda en kısa sürede boşanmanızı gerçekleştirerek yine en kısa sürede boşanma hükmünün kesinleşmesini sağlar.

Boşanma avukatı ayrıca mahkemece karara bağlanan maddi, manevi tazminat, nafaka ve velayete ilişkin hükümlerin icrası noktasında icra müdürlükleri ve ilgili idari merciler önünde sizi temsil eder ve haklarınızı savunur.

Boşanma Davasında Avukat Tutmak Zorunda mıyım ?

Hayır böyle bir zorunluluk yoktur. Sadece boşanma davasında değil (bazı suçlara ilişkin ceza yargılamaları hariç) hiç bir davada kendinizi avukat ile temsil ettirmek mecburiyetiniz bulunmamaktadır. Davanızı ve diğer hukuki muamelelerinizi başından sonuna kadar kendiniz takip edebilir ve dava sonucunda elde ettiğiniz hükmü kendiniz icraya koyarak tahsilini gerçekleştirebilirsiniz. Ancak hukuk yargılaması pek çok kanunla belirlenmiş keskin usul kurallarını barındırmaktadır. Yapacağınız usuli bir hata veya kaçıracağınız bir kesin süre sizi maddi anlamda haklı olsanız da usuli anlamda haksız duruma düşürebilir.

Boşanma davası da usule ve esasa dair önemli hukuk kurallarının söz konusu olduğu bir yargılama türüdür. Boşanma davası türünün seçilmesinden, neticede elde edilen bir nafakanın icra kanalıyla tahsiline kadar önemli ayrıntılar söz konusudur. Tam da bu noktada avukat tutmanın önemi anlaşılmaktadır. Örneğin boşanma davanızı ispatlamak için ihtiyaç duyacağınız tanık delilini ileri sürebilmek için kanun koyucu bazı zamansal sınırlamalar koymuştur. Eğer bu sürede tanıklarınızı bildirmezseniz karşı tarafın itirazı halinde tanık dinletme hakkınız kaybedersiniz. Öyle ki başkaca deliliniz yoksa ve karşı taraf sizin iddialarınızın tersini ifade eden tanıklar dinletirse belki de haklı olan davanızı kaybetmeniz kaçınılmaz olacaktır.

boşanma avukatıAvukat Tutacak Param Yok

Elbetteki avukat tutmak da belli bir meblağ ödemeyi gerektiren masraflı bir iş olarak karşınızda duruyor olabilir ancak maddi durumunuz yoksa kanun bunun için de size bir çözüm yolu üretmiş bulunmaktadır. Hem ücretsiz avukat için hem de mahkeme masraflarının karşılanması için adli yardım talebinde bulunmanız mümkündür. Bunun için maddi durumunuzun avukat tutmaya ve mahkeme masraflarını karşılamaya elverişli olmadığına ilişkin belgeleri ilgili mercilere sunmanız gerekir.

Boşanma davanızda sizi temsil etmek üzere ücretsiz avukat görevlendirilmesi için bulunduğunuz ildeki baroya örneğin fakirlik kağıdı veya kaymakamlıktan alacağınız belgeyle maddi durumunuzun olmadığını beyan ederek adli yardım talebinde bulunabilirsiniz. Baro eğer gerçekten avukat tutmaya gücünüzün yetmeyeceği kanaatine ulaşırsa size bir avukat görevlendirecektir. Aynı şekilde mahkeme masrafları için de dava açarken siz veya avukatınız adli yardım talebinde bulunabilir. Aynı şekilde mahkeme maddi gücünüz olmadığı kanaatine ulaşırsa adli yardım talebinizi kabul edecektir. Ancak unutmayın; eğer açtığınız davayı kaybederseniz hem avukat ücretini hem de mahkeme masraflarını karşı tarafın avukat ücreti ve masrafları ile birlikte karşılamanız gerekir, kazanmanız halinde ise tüm bu masrafların hepsi karşı tarafın üzerinde kalacaktır.

Uzman Avukat ile Tecrübesiz Avukat Farkı

Genelde avukatlar tavsiye üzerine müvekkil portföylerini genişletirler. Avukatlarla ilgili çok keskin reklam yasakları mevcuttur. Bir avukat herhangi bir görsel veya basılı yayına ilan vererek kendi reklamını yapamaz. Öyle ki avukatların bürolarının dış cephesine asacağı levhaların dahi boyutları yasal düzenlemelerle kısıtlanmıştır. Hal böyle olunca iyi bir müvekkil-avukat deneyimi ve müvekkil tavsiyesi bir avukat için son derece önemlidir.

Siz de çevrenizden ve eşinizden dostunuzdan boşanma davanızda sizi temsil edebilecek iyi ve işinde tecrübeli bir boşanma avukatı konusunda tavsiye alabilirsiniz. Yakınlarınız kendilerinin veya yakınlarının davasını başarı ile takip etmiş ve neticelenmiş bir avukatı size önerebilirler. Bu önerileri mutlaka dikkate almalısınız. Çok tanınmış ve çok fazla müvekkili olan avukat her zaman en iyi avukattır yanılgısına düşmeyin. Uzmanlık avukatlıkta çok değerli bir meseledir. Ceza yargılamalarında çok deneyimli olan bir avukat boşanma davalarında aynı performansı gösteremeyebilir. Bu sebeple daha önce boşanma davalarında çokça tecrübe kazanmış bir avukat davanızda sizi daha iyi temsil edecektir. Bu nedenle daha çok hangi dava türlerinde vekillik yapıyorsunuz sorusunu ve daha önce kaç tane boşanma davası takip ettiniz sorusunu vekalet vereceğiniz avukata sormaktan çekinmeyin.

Boşanma Konusundaki Uzmanlık Neyle Ölçülür

Maalesef hukuk sistemimizde resmi olarak avukatlara uzmanlık ünvanları verilmemektedir. Yeni avukatlık kanunu tasarılarında belirli kriterlere göre avukatlara uzmanlık verilmesi şeklinde düşünceler varsa da bugün itibariyle böyle bir düzenleme söz konusu değildir. Hal böyle olunca avukatlat kendilerini gayri resmi olarak bir takım uzmanlık dalları ile adlandırmaktadırlar. Örneğin çokça gayrimenkul davası takip eden bir avukat kendisini gayrimenkul avukatı veya gayrimenkul hukuku uzmanı şeklinde tanıtabilmektedir.

Avukatın belli bir hukuk dalındaki uzmanlığı o hukuk dalındaki bilgi birikimi ve tecrübesi ile ölçülmelidir. Örneğin bazı avukatlar hem avukatlık hizmeti görürken bir yandan da belirli hukuk dallarında akademik kariyerlerini yüksek lisans, doktora şeklinde devam ettirmektedirler. Bazı avukatların ünvanlarının önünde “Dr.” ibaresini görürseniz bu ibare o avukatın doktorasını yaptığını ifade etmektedir. Örneğin boşanma hukuku dalında doktora tezi yazarak doktor ünvanı almış, boşanma hukuku alanında çeşitli sempozyumlara, konferanslara katılmış, pek çok boşanma davasını bir fiil takip etmiş, neticelendirmiş bir avukat artık boşanma hukuku uzmanı olarak anılmayı hak etmiş demektir.

Uzman Avukatı Nasıl Seçerim, Nasıl Anlarım ?

İşte yukarıda saydığımız tüm kriterler sizi uzman avukata götürecektir. Bir avukatın uzmanlığı ne isminin çokça duyulması ne çokça televizyona, haber bültenlerine çıkması ne de en lüks ofislerde çalışıp en lüks araba ve kıyafetleri giymesiyle ölçülür. Avukatlıkta uzmanlığın yegane ölçüsü bilgi ve tecrübedir. Bilgi avukatın katıldığı konferanslar, sempozyumlar, akademik kariyeri, yazdığı makaleler, tezler ile ölçülür; tecrübe ise daha önce takip edilen davalar, elde edilen hukuki başarılar, avukatlık mesleğinde müvekkillerinin kendisi hakkındaki beyanatları ile ölçülür.

Boşanma Avukatı Ücretleri

Son olarak gelelim internette çokça sorulan ve merak edilen konuya… Boşanma avukatları verecekleri hukuki danışmanlık ve avukatlık hizmeti karşılığında tecrübeleriyle doğru orantılı bir avukatlık ücreti talep etmektedirler. Her konuda olduğu gibi avukatlık konusunda da vekalet ücreti azaldıkça alacağınız hukuki danışmanlık hizmetinin kalitesi azalmaktadır. Bu konuda baro tarafından yayınlanan avukat – vekil eden arasındaki tavsiye niteliğindeki en az ücret çizelgesinde beyan edilen miktarı kendinize ölçü alabilirsiniz. 2017 yılı itibariyle çizelgede belirilen miktarlar
anlaşmalı boşanma davaları için 4.900,00 TL,
çekişmeli boşanma davaları için 7.100,00 TL,
maddi, manevi tazminat talepli boşanma davalarında dava değerinin %15’inden az olmamak üzere 7.100,00 TL’dir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir