Boşanma Avukatı Danışma Hizmeti Hakkında

Öncelikle şunu belirtmekte fayda bulunmaktadır; aslında resmi olarak avukatların boşanma avukatı, ceza avukatı gibi resmi olarak ünvanları bulunmamakla birlikte bazı avukatlar belli alanlarda daha fazla dava alarak uzmanlaşmakta ve genelde bu alanlarda hizmet vermektedirler. İşte boşanma avukatı danışma konusunda bu tür avukatlar genelde boşanma davalarına baktığı ve bu alanda daha çok tecrübe kazandığı için bu isimle anılır ve uzmanlık alanı olarak ifade edilir.

boşanma avukatı danışmaBoşanma Avukatı Ne Tür Davalarda Vekillik Yapar ?

Bu tür avukatlar doğal olarak boşanma davaları ve boşanma davaları ile bağlantılı olan nafaka davası, ziynet alacağı davası, katılma alacağı davası, mal paylaşımı davası, velayetin değiştirilmesi davası gibi genel olarak aile hukuku içerikli davalarda vekillik yapmaktadırlar. Bu tür bir davanız varsa elbetteki boşanma hukukunda uzman bir avukatın yardımını almak sizin için her zaman büyük bir artı olacaktır. Bu konuda edindiği tecrübeler ile sizi çok daha doğru yönlendirecek ve sizin için sağlıklı çözüm yollarını gösterecektir.

Bu davaların haricinde mahkeme sonucunda elde ettiğiniz alacağın tahsili noktasında da avukatınız size yardımcı olacaktır. Örneğin davada kazandığınız maddi-manevi tazminatınızın ve nafakanızın tahsili konusunda karşı tarafla müzakere ve gerekirse icra takibini başlatma, velayeti size bırakılan çocukların tarafınıza teslimini sağlama veya karşı tarafla çocuğun kişisel ilişkisiyle ilgili problemlerde gerekli yasal girişimleri gerçekleştirme hep avukatınızın size vereceği hizmetler arasında bulunmaktadır.

Sizin İçin En Sağlıklı ve En Hızlı Çözüm Yollarını Gösterecektir

Öncelikle bilmeniz gerekirse kanunlarımız pek çok çeşitli boşanma usulleri öngörmüştür. Örneğin genel boşanma sebebi olan şiddetli geçimsizlik olarak da tabir edilen evlilik birliğinin sarsılması nedeniyle boşanma davası yanında zina, hayata kast, pek kötü muamele veya onur kırıcı davranış nedeniyle boşanma, suç işleme ve haysiyetsiz hayat sürme nedeniyle boşanma, terk sebebiyle boşanma, akıl hastalığı nedeniyle boşanma gibi usulleri ve süreleri birbirinden farklı çeşitli boşanma davaları bulunmaktadır. İşte bu noktada avukatınız sizin için en doğru olan dava türünü tercih edecektir.

Söz gelimi evlilik birliğinin sarsılması nedeniyle boşana davasında mutlaka eşinizin kusurlu olduğunu ya da sizden daha kusurlu olduğunu kanıtlamanız boşanma davanızın kabulü için gereklidir ancak eğer terk söz konusu ise kusur ispatlamasına gerek kalmadan sadece terk olgusunu ispatlayarak hızlı bir şekilde boşanmak mümkündür. Veya karşı tarafla anlaşmalı bir şekilde boşanmak mümkünse avukatınız bu yolu deneyerek karşı tarafla müzakereler yürüterek ve boşanmanın sonuçları konusunda karşı tarafı ikna ederek sadece 1 günde boşanmanıza karar verilmesini sağlayabilir. Bazen boşanma davalarının, yargıtay sürecini de düşündüğümüzde uzun yıllar sürebilmekte iken sadece 1 günde boşanabilmiş olmak işte avukatınızın size katacağı en büyük artı olacaktır.

boşanma avukatı danışmaAvukatınız Usul Hukuku Açısından Hataya Düşmenizi Engelleyecektir

Boşanma davaları da diğer tüm hukuk yargılamaları gibi bazı sıkı usul kurallarına tabidir. Dilekçelerin teatisi aşaması, delillerin dermeyanı, tanıkların bildirilmesi hep bir takım süre ve konu kısıtlamalarına tabi tutulmuş bulunmaktadır. Eğer bu usul kurallarını bilmiyorsanız usuli açıdan yaşayacağınız hak kaybı sizi haklıyken haksız duruma düşürebilecek, ciddi hak kayıplarına uğratarak haklı davanızı ispatlayamama ve kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya getirebilecektir.

Söz gelimi boşanma davası açarken mutlaka delillerinizi dolayısıyla bu deliller arasında bulunan tanıklarınızı dilekçenizde isim ve adresleriyle birlikte belirtmeniz gerekmektedir. Dava dilekçenizde olayları çok güzel bir şekilde anlattınız ancak tanıklarınızı bildirmediğinizi var sayalım; duruşmaya geldiğinizde tanıklarınızın dinlenmesini istediğinizde karşı tarafın avukatı iddianın genişletilmesi itirazında bulunarak daha önce bildirmediğiniz için tanık dinletme hakkınızı kaybettiğinizi belirterek itirazda bulunursa artık yapabileceğiniz bir şey kalmayacak ve tanıklarınızı dinletemediğiniz için iddialarınızı da ispatlayamayacaksınız.

İşte bu noktada avukat görevlendirmenin önemi bir kere daha ortaya çıkmaktadır. Çünkü avukatınız usul kurallarını çok iyi bildiği için sizi daha en başında davanızı açmadan tüm deliller konusunda bilgilendirecek ve tanık dahil bütün delillerinizi size sorarak dilekçeye ekleyecektir. Bu sadece tanık için değil diğer tüm usul kuralları için geçerlidir. Karşı tarafın tanığı dinlenirken sorulması gereken sorulardan tutun, bilirkişnin hazırladığı rapora itiraz süresini kaçırmamaya kadar yargılamanın her aşaması keskin usul kurallarıyla doludur ve yargılama bu usul kuralları ve ispat kuralları çerçevesinde şekillenmekte ve aleyhinize veyahut da lehinize olarak neticelenmektedir. Tüm bu değerlendirmeler ışığında boşanma davanızı takip etmek açısından boşanma avukatı en iyisi olarak gözükmektedir.

Boşanma Avukatı Danışma Ücreti Ne Kadardır

Esasen bunun bir standardı yoktur. Her avukat kendi mesleki bilgisi ve tecrübesi doğrultusunda uygun bir vekalet ücreti talep eder. Her yıl Türkiye Barolar Birliği tarafından yayınlanan asgari ücret tarifesi üzerinde olmak kaydıyla avukatınız kendi mesleki deneyimi ve sizin hukuki probleminizin mahiyetini değerlendirerek sizden belli bir vekalet ücreti ödemenizi talep eder. Ücretin kapsamı koşulları tamamen avukatınızla yapacağınız tazminata bağlıdır. Kimi avukat kazanma veya kaybetme ihtimaline bakmaksızın sabit bir ücret talep eder, kimi avukat davanın kaybedilmesi halinde belli bir ücret, kazanılması halinde kazanılan miktar üzerinden oransal bir ücret talep edebilir. Kimi avukat yapılacak masrafları sizden peşinen alır, kalanın uyuşmazlığın neticelenmesine bırakır, kimisi tüm parayı peşinen alır. Dediğimiz gibi bunun bir standardı bulunmamaktadır.

Tabi her alanda olduğu gibi avukatlık mesleğinde de TBB tarafından belirlenen asgari ücret tarifesini dikkate almadan çok cüzi miktarlarda avukatlık hizmeti veren avukatlar bulunmakla birlikte unutmayın; yargısal konularda alacağınız mahkeme sonuçları sizin hayatınızı şekillendirecek neticelerdir. Sizi yargı mercileri önünde temsil edecek avukatlarınızı seçerken titiz davranmak ve ne iş olursa yaparım tarzı avukatlardan mümkünse uzak durmak konusunda uyarmak isterim.

Benim Boşanma Avukatı Görevlendirecek Param Yok Diyorsanız

Doğrudur, hem boşanma avukatı danışma ve bu avukatı vekil olarak görevlendirmek hem de dava açmak masraf gerektiren işlerdir. Sadece avukatınıza vereceğiniz para değil aynı zamanda dava açarken ödeyeceğiniz mahkeme harç ve masraflarını da düşünmek mecburiyetindesiniz. Ancak maddi gücünüz yoksa bunu belgelemek şartıyla adli yardım talebinde bulunabilirsiniz. Maddi durumunuzun olmadığını gösteren örneğin fakirlik kağıdı gibi belgelerle bulunduğunuz ilin barosuna başvurursanız size ücretsiz bir avukat görevlendireceklerdir. Ancak unutmayın davayı kaybetmeniz halinde avukatın ücretini ödemek zorunda kalırsınız, kazanmanız halinde zaten avukatınız ücretini karşı taraftan alacaktır. Yine aynı şekilde dava açarken avukatınız davayı adli yardım talepli açacağından mahkeme masrafları da ödemenize gerek kalmayacak bunu da yine davada kaybeden taraf ödeyecektir.

Tüm bunlar haricinde boşanma avukatı danışma ve konu hakkında sormak istediğiniz sorular varsa lütfen bu yazının altına yorum bırakmak suretiyle veya avukata soru sor sayfamız aracılığı ile bizlere sormaktan çekinmeyiniz. Eğer yazımızı beğendiyseniz ve çevrenizdekilerin de bu konuda bilgilenmesini istiyorsanız sosyal medya hesaplarınızdan bu yazıyı paylaşabilir veya email olarak dostlarınıza gönderebilirsiniz. İlgiliniz için teşekkür ederiz.

Yorumlar 2

  • Mrh.ben.gecen.sene evlendim ama oyle seyler yasatiki bana saymakla bitmez aldati beni parami yedi hamileydim evden ati beni bebeyimi dusurdum bunlarin sorumlusu ohdur. Daha cok seyler var. Ciplak resimleri dostuyla mesaylar ve bide ustelik oh kadinda evli allah rizasi icin bana yardim edin. Elimde.cok.belge.var.bu.kisinin.cezasini.cekmesini.istiyorum.lutfen.cevab.

  • Merhaba eşim benden habersiz evliligimiz suresinde aldigimiz 2 evimizide satti 2 yil once 14 yillik evliyim ayrılmak üzereyim su an ne yapabilirim lütfen yardımcı olur musunuz şimdiden çok teşekkür ederim..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir