Avukat Arama

Avukat arama ve avukat sorgulama sayfası aracılığı ile iletişim bilgileri, adres, telefon, internet sitesi gibi bilgilerine ulaşmak istediğiniz avukat hakkında sorgulama yapabilir, avukat arama gerçekleştirerek avukat bilgilerine ulaşabilirsiniz.

Not: Mobil cihazlarda arama kutusunun tam olarak görüntülenebilmesi için cihazın yatay konuma getirilmesi gerekmektedir.

kaynak için teşekkürler: osmanozulku .av .tr

Avukat Arama Formu Hakkında

avukat arama

Yukarıdaki form aracılığı ile tüm Türkiye çapındaki barolara kayıtlı olan avukatların bilgilerine ulaşabilirsiniz. En üstte an itibariyle tüm Türkiye’de barolara kayıtlı bulunan toplam avukat sayısı yer almaktadır. Altında arama yapmak istediğiniz baroyu seçebilir veya tüm barolar olarak bırakabilirsiniz. Bunun haricinde Ad, Soyad ve sicil numarası bilgilerinden birini girerek ve son olarak kutunun içerisinde yer alan güvenlik kodunu girerek arama gerçekleştirebilirsiniz.

Bu form verileri Türkiye Barolar Birliği’nin avukat sorgularama veri tabanından çekmekte ve avukatların barolar nezdindeki en güncel bilgilerini sizlere sunmaktadır. Arama sayfasında yer alan bilgiler doğrudan Türkiye Barolar Birliği veri tabanında yer alan bilgilerden oluştuğu için gerekli güncellemeleri avukatların bağlı bulundukları barolar aracılığı ile gerçekleştirmeleri gerekmektedir.

Avukat arama ve avukat sorgulama sayfasındaki sorgularda bazı avukatların fotoğrafları gözükmemektedir. Fotoğrafı gözükmeyen avukatların bağlı bulundukları baroya başvurarak Barokart talebinde bulunmaları gerekmektedir. Barokart’a sahip olan avukatların fotoğrafları da arama sonuçlarında gözükebilmektedir.

Türkiye Barolar Birliği verileri haricinde hiçbir kişi veya kurumdan avukatlık hizmeti kabul etmeyiniz; iş takibi adı altında hukuki işlerinizi görme vaadinde bulunanlara itibar etmeyiniz. Velayet vereceğiniz avukata mutlaka baro kaydını, baro sicil numarasını sorup yukarıdaki form aracılığı ile baro kaydını doğrulayınız. Yukarıdaki formda gözükmeyen kişi kesinlikle baroda kaydı bulunmayan ve avukat sıfatı bulunmayan bir kişidir.

Adli ve idari yargı mercilerinde sizin adınıza vekaleten dava açma, icra takibi başlatma ve hukuki işlemleri gerçekleştirme yetkisi sadece hukuk fakültesini bitirmiş ve avukatlık stajını tamamlayarak avukatlık ruhsatnamesini alarak baro kaydını gerçekleştirmiş kişilerde bulunmaktadır. Bunun haricindeki kişiler sizin adınıza dava açamaz, icra takibi yapamaz, adliyedeki hukuki işlemlerinizi sizin adınıza vekaleten gerçekleştiremez.

Avukatınız hakkında şüpheniz varsa ve yukarıdaki formda da avukatınızı bulamadıysanız mutlaka bulunduğunuz şehirdeki baro ile iletişime geçerek durumu bildiriniz. Barolar avukat olmadığı halde avukatmış gibi iş takibi yapan kişiler ile ilgili gerekli hukuki işlemleri başlatarak sizin haklarınızı savunacaklardır.

Eğer herhangi bir avukatın yardımından yararlanacak maddi gücünüz yoksa bulunduğunuz yerdeki baroya maddi durumunuzun olmadığını kanıtlayan belgelerle başvurarak adınıza bir avukat görevlendirilmesini talep edebilirsiniz. Baro maddi imkanınızın olmadığı kanaatine ulaşırsa size bir avukat görevlendirecektir.