Aldığımız Ürün Bozuk Çıkarsa Ne Yapabiliriz ?

Aldığımız ürünlerin bozuk çıkması veya bize anlatılandan daha farklı olması veya eksik olması halinde kendimizi koruyabileceğimiz haklarımız mevcuttur. Bu haklarımızı kullanabilmemiz için malın ayıplı olduğunun yani bozuk, eksik olduğunu önceden bilmememiz gerekir.

Aldığımız ürünün ayıplı olması halinde öncelikle ürünün ayıplı olduğunu satıcıya ürünü teslim aldığımız günden itibaren 30 gün içerisinde bildirmemiz gerekir. Aksi halde bize sağlanan hakları kullanamayız. Bu bildirim herhangi bir şekle tâbi değildir. İspatının kolay olması açısından yazılı olarak yapılması sizin lehinize olur. İhtarnameyi iadeli taahhütlü bir şekilde tebliğ ederseniz ilerde çıkabilecek uyuşmazlıklar karşısında elinizde ihtar yaptığınıza dair delil mevcut olur.

Ayıplı mal bildirimi sonrasında size tanınan hakları satıcıdan talep edebilirsiniz .

Bu haklar :
1- Malı istemediğinizi bildirerek iade eder ve ödediğiniz ücreti geri alabilirsiniz.buna sözleşmeden dönme hakkı denmektedir.bu hak kullanıldığında iki tarafta aldıklarını tam olarak geri vermek zorundadır.
2- Eğer malı istiyorsanız yani sadece size gönderilenin kusurlu olması sorunsa yani o eşya size lazımsa malı iade ederek ayıpsız yani sağlam olanıyla değiştirilmesini satıcıdan talep edebilirsiniz. Buna malın ayıpsız misliyle değiştirilmesini isteme hakkı denmektedir.
3- Yada ayıp çok önemli bir ayıp değilse ve kullanmanızı etkilemiyorsa ama mal ayıplıysa satıcıdan ayıp oranında ücretten indirim talep edebilirsiniz.burada malı iade etmemekte sadece fiyatından indirim talep etmektesiniz.
4- Ya da o mal tekil olarak sizin için önemliyse örneğin bir cep telefonu veya laptop o zaman malın ücretsiz olarak onarılmasını isteyebilirsiniz. Ücretsiz onarım hakkı menfaat dengesi açısından makul bir çözüm olduğunda seçilmelidir.

Belirttiğimiz bu haklardan yalnızca birini seçerek kullanabilirsiniz. İki veya daha fazla hakkı aynı anda kullanamazsınız.Hangi hakkı kullanmak istediğinizi satıcıya yapacağınız ayıp bildirimi ihtarnamesinde belirtmeniz yeterlidir.Bu haklar tüketiciye tanınmış haklardır. Yani satıcının size ,ben ayıpsızını veremem ancak onarırım demeye hakkı yoktur. Böyle bir itiraz ile karşılaşılırsa tüketici hakem heyetine veya malın değeri yüksekse tüketici mahkemesine başvurulması gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir