ABD Ülkesine Geleceklerin Sosyal Medya Hesaplarını İnceleyecek

ABD Ülkesine Geleceklerin Sosyal Medya Hesaplarını İnceleyecekABD vize başvurusu yapanların artık sosyal medya hesaplarını da incelemeye alma kararı aldı. ABD Yönetim ve Bütçe Dairesi vize başvuruları esnasında başvuru formuna artık sosyal medya hesaplarına ilişkin de bir alan açma ve vize başvurusunda bulunanların sosyal medya hesaplarındaki paylaşımlarını kontrol etme ve vize başvurularının kabul veya reddinde değerlendirmeye almaya başlayacak.

Vize başvurusu talep edenlerden başvurucunun son 5 yılda kullandığı tüm sosyal medya hesaplarını yazması istenecek. Böylece ABD kişinin sosyal medyadaki paylaşımlarını gerekçe göstererek ulusal güvenlik kaygıları nedeniyle kişinin vize talebini reddedebilecek.

Ancak özellikle eğitim gruplarının bu uygulamaya karşı çıktığı, ABD’de okumak isteyen öğrencilerin, nitelikle araştırmacı girişinin bu uygulamalarla engellenmeye ve zorlaştırılmaya başlanacağı ifade ediliyor. Ayrıca vize yetkililerinin keyfi uygulamalar gerçekleştirebileceği, yıllar öncesinden gerçekleştirilen tek bir paylaşım nedeniyle dahi vize talebinin reddedilebileceği ifade ediliyor. Ancak ABD hükümetinin bu konuda kararlı olduğu ve geri adım atmayacağı konuşuluyor.

Kaynak: hukukihaber.net

Yorum yapın