Boşanma Davasında Çocuk Kime Verilir ?

Hatice asked 11 ay ago

Boşanma davası açtım ve 3 çocuğum var, çocuklarımın velayetini almak istiyorum ancak maddi durumum da yok, eşim memur. Ben maddi durumum olmasa da çocukların benim yanımda olması gerektiğini düşünüyorum. Boşanma davasında çocuk kime verilir, mahkeme maddi durumu olan tarafa mı verir yoksa çocukların ihtiyaçlarına göre mi velayeti verir. Çocuklar kendileri biz annemizle kalmak istiyoruz deseler hakimin fikrini değiştirir mi bir de rapor alırsa mahkeme bilirkişi neye göre çocuklara rapor verir. Teşekkürler.

Boşanma Davasında Çocuk Kime Verilir ?
5 (100%) 1 vote
1 Answers
Editör Staff answered 11 ay ago

Tarafların maddi durumu velayet hususunda kriterlerden biri ancak çocukların sosyal çevresi, eğitim durumu, anneye muhtaçlık durumu vs. gibi pek çok faktör değerlendirilmektedir. Bu konuda pedagog bilirkişiden rapor alınır bilirkişi çocuğu dinler tarafların ekonomik sosyal durumlarını inceler ve çocuklar için pedagojik olarak en makul raporu hazırlar mahkeme de çok büyük oranda bilirkişinin raporu doğrultusunda velayeti hüküm altına alır.
Sadece maddi durumunuz kötü diye velayeti size vermemezlik yapacak değiller, hakim gerekirse sizin lehinize ve çocuk lehine nafakaya hükmedecektir.

Cevaplar Boşanma Davasında Çocuk Kime Verilir ?
Ne kadar faydalı oldu ?
Your Answer

18 + 18 =