Marka


Marka
5 (100%) 2 votes
Bu sayfada marka konusunda ayrıntılı bilgiler, Türk Patent Enstitüsü nezdinde tescilli marka başvurusu öncesinde yapılması gerekenler, marka başvuru işlemleri, marka tescili nasıl yapılır sorusunun cevabı, tescil fiyatları ve tescil sınıfları hakkında ayrıntılı açıklamalar yer almaktadır.

Marka Nedir ?

Marka, işletmenin ürün veya hizmetlerinin diğer işletmelere ait ürün veya hizmetlerden ayrılmasına olanak sağlayan işaret olarak tanımlanmaktadır. Sözcükler, şekiller, harfler, sayılar, renkler, (sesler, kokular ve tatların markanın konusunu oluşturup oluşturamayacağı tartışmalıdır) fotoğraf, resim ve diğer fikri mülkiyet işaretleri tescil edilebilir.

Markanın sahibine kazandırdığı üç ana fonksiyon bulunmaktadır. Bunlar kaynak gösterme fonksiyonu, garanti etme fonksiyonu ve reklam yapma fonksiyonlarıdır.

Kaynak gösterme fonksiyonu sayesinde ürün veya hizmetin hangi işletme tarafından sunulduğunu ortaya koyar. İşletmeye ait çeşitli ürün veya hizmetler hep aynı marka altında sunulduğundan her bir ürün ve hizmetin kaynağının aynı işletme olduğu anlaşılır. Garanti etme fonksiyonu sayesinde müşteri her seferinde ürünü yeniden deneme ihtiyacı hissetmeden aynı marka altında daha önceden deneyimlediği ürün veya hizmetten aynı kalitede fayda sağlayacağını bilir. Son olarak reklam yapma fonksiyonu sayesinde ticari hayatta pazarlamanın en önemli adımı olan reklam faaliyeti elbetteki işletmenin markası ile gerçekleştirilecek ve işletmeyle özdeşleşerek işletmeyi temsil edecektir.

Marka Araştırma

Tescil edeceğiniz markanın özgün olması, kullanacağınız sektörde sizden önce başka bir işletme tarafından tescil edilmemiş olması gerekir. Bunun tespiti de sizden önce tescil edilen markaların araştırılması ile mümkündür.
Marka Tescil Başvurusu öncesinde marka arama ve marka ismi sorgulama işlemlerinin gerçekleştirilmesi gerekir. Vekil aracılığı ile araştırması yapmanız sizin için daha sağlıklı olacaktır.

Vekili tescil etmek istediğiniz isim ve şekil bakımındın benzerlik arz eden tescil bulunup bulunmadığını sizin için araştıracaktır. Ayrıca marka vekili işletmeniz için en uygun tescili ürün ve hizmetinize en uygun marka sınıfları belirlemek suretiyle tescil işleminizi takip edecektir. Tescil alanında uzman olan vekiliniz ile en kısa sürede tescili gerçekleştirerek pazarlama faaliyetlerine başlayabilirsiniz.

Marka Sorgulama

Sorgulama işlemini Türk Patent ve Kurumun resmi internet adresinde yer alan araştırma sayfası aracılığı ile tescil yapmak istediğiniz kelime ve kelimeler ile ilgili benzer sınıflarda benzer tescillerin bulunup bulunmadığını sorgulamanız mümkündür.

Normal şartlarda farklı sınıflar için ayrı ayrı farklı işletmeler tarafından tescil mümkündür. Örneğin “Note” hem bir cep telefonu şirketinin hem de bir araba şirketinin markası olarak tescil edilebilmektedir. Bunun istisnası ise tanınmış marka bakımından söz konusudur. Örneğin “Opel” araba markası olması yanında farklı bir firma tarafından farklı bir sınıf olarak örneğin temizlik malzemesi için tescil edilemez. Bu şekilde bir tescil gerçekleşse bile Opel markasının tescilli sahibi olan firma bu tescile itiraz edebilecektir.

Tpe Marka

Türk Patent ve Marka Kurumu (TPMK) aracılığı ile Online Marka Sorgulama ve Online Marka Tescil işlemlerini internet sitesi üzerinden gerçekleştirmek mümkündür. E-imza, Mobil imza, e-devlet şifresi veya kimlik bilgileriniz ile TPMK sistemine giriş yaparak online form aracılığı ile başvuru işlemlerinizi gerçekleştirmeniz mümkündür.

Tpe Marka Sorgulama

Aynı şekilde TPMK sitesi aracılığı ile bu sefer herhangi bir giriş yapmaya gerek olmadan kelime bazında ve diğer bazı detaylı seçenekler yardımıyla daha önceden tescil edilmiş marka bilgilerini sorgulama veya kendi başvurunuzun hangi aşamada olduğunu görüntüleme imkanına sahipsiniz.

Marka Başvuru

Başvuru işlemi Türk Patent Kurumu aracılığı ile gerçekleştirilir. Başvurunun yapıldığı tarih son derece önemlidir. Çünkü tescilin sahibine tanıdığı koruyucu haklar bu tarih itibariyle geçerlilik kazanacaktır. Bu tarih itibariyle gerçekleşen ihlallere karşı markanızın haklarını idari ve adli merciler önünde savunabilirsiniz.

Eğer rüçhan hakkınız varsa buna ilişkin gerekli belgeleri de başvuru esnasına kuruma vermek ve rüçhan ücretini de yatırmak suretiyle rüçhan hakkının size hak tanıdığı kadar koruma başlangıç tarihiniz daha eski bir tarihe gidecektir. Rüçhan hakkı ürün veya hizmetin yurt dışında tescilli olması, daha önce sergide sergilenmiş ve bunun belgeyle kanıtlanmış olması gibi çeşitli durumlarda söz konusudur. Vekilinizden bu konuda ayrıntılı bilgi alabilir ve koruma sürenizi genişletebilirsiniz.

Marka Tescil

Tescil işlemlerinizi yetkili vekiliniz aracılığı ile yapmanızı tavsiye ederiz. Maksimum korumanın ve maksimum tescil sonrasında da korumaya ilişkin gerekli işlemlerin yapılması bakımından size yardımcı olacaktır.

Marka Tescil Sorgulama

Tescil sorgulama işlemlerinizi TPMK resmi internet sitesi aracılığı ile gerçekleştirebilirsiniz. Ancak internet sitesi üzerinden sorgulama ile elde edebileceğiniz araştırma ve sorgulama sonuçları resmi sonuçlar olmadığı ve bilgi amaçlı olduğu için yaptığınız online araştırma sonucu markanızın tescil edileceği veya edilmeyeceği sonucuna varamayabilirsiniz. Bu husus Türk Patent Kurumu’nun internet sitesinde de beyan edilmektedir. Bu nedenle araştırma ve tescil sorgulama işleminizi bir resmi vekili aracılığı ile yapmanızı tavsiye etmekteyiz.

Marka Başvuru Ücreti

Tescil ücreti hakkında ayrıntılı çizelge TPMK internet sitesinde yer almakla birlikte işlemlere ilişkin 2017 yılına ilişkin güncel işlem ücretleri aşağıda yer almaktadır. Verilen TPMK’dan alınan güncel işlem ücretleridir.

marka başvuru ücreti

Tescilin yayınlanmasından itibaren ilgili kişiler başvurunuza ilişkin TPMK’a karşı itirazda bulunabilirler. Daha önce benzer alanda tescili bulunan veya tescil talebi reddedilmiş olan kişiler itirazda bulunabilmektedir. İtiraza ilişkin verilen karara karşı da 2 ay içerisinde YİDK’e itirazda bulunulabilmektedir. YİDK tarafından verilen kararlar kesindir ve itiraz başka bir itiraz yolu öngörülmemiştir. Ancak itiraz sahibi YİDK’nin kararına karşı 2 ay içerisinde dava yoluna gidebilir.

Tescil işleminizle ilgili olarak merak ettiğiniz hususlarda soru sor sayfamız aracılığı ile sorunuz gönderebilir ve uzmanlarımız tarafından sorunuza cevap alabilirsiniz. Ayrıca iletişim sayfasından özel mesajlarınızı tarafımıza gönderebilirsiniz. En kısa sürede tescil ile ilgili sorunlarınız ile ilgili mesajlarınıza geri dönüş yapılacaktır.

Ayrıca bu yazının altına da yazıyla ilgili yorumlarınızı ve eklemek istediğiniz hususları yorum olarak eklemeniz mümkündür. Yorumlarınız editörlerimiz tarafından incelenmesi ve yayınlanmaya uygun bulunması akabinde yayınlanacaktır.


ARADIĞINI BULAMADIN MI ? !!! >>> TIKLA

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir