Pazartesi, Temmuz 24Av. Ahmet A. Bektaş
istanbul avukat

Marka

Bu sayfada marka konusunda ayrıntılı bilgiler, Türk Patent Enstitüsü nezdinde tescilli marka başvurusu öncesinde yapılması gerekenler, marka başvuru işlemleri, marka tescili nasıl yapılır sorusunun cevabı, tescil fiyatları ve tescil sınıfları hakkında ayrıntılı açıklamalar yer almaktadır.

Marka Nedir ?

Marka, işletmenin ürün veya hizmetlerinin diğer işletmelere ait ürün veya hizmetlerden ayrılmasına olanak sağlayan işaret olarak tanımlanmaktadır. Sözcükler, şekiller, harfler, sayılar, renkler, (sesler, kokular ve tatların markanın konusunu oluşturup oluşturamayacağı tartışmalıdır) fotoğraf, resim ve diğer fikri mülkiyet işaretleri tescil edilebilir.

Markanın sahibine kazandırdığı üç ana fonksiyon bulunmaktadır. Bunlar kaynak gösterme fonksiyonu, garanti etme fonksiyonu ve reklam yapma fonksiyonlarıdır.

Kaynak gösterme fonksiyonu sayesinde ürün veya hizmetin hangi işletme tarafından sunulduğunu ortaya koyar. İşletmeye ait çeşitli ürün veya hizmetler hep aynı marka altında sunulduğundan her bir ürün ve hizmetin kaynağının aynı işletme olduğu anlaşılır. Garanti etme fonksiyonu sayesinde müşteri her seferinde ürünü yeniden deneme ihtiyacı hissetmeden aynı marka altında daha önceden deneyimlediği ürün veya hizmetten aynı kalitede fayda sağlayacağını bilir. Son olarak reklam yapma fonksiyonu sayesinde ticari hayatta pazarlamanın en önemli adımı olan reklam faaliyeti elbetteki işletmenin markası ile gerçekleştirilecek ve işletmeyle özdeşleşerek işletmeyi temsil edecektir.

Marka Araştırma

Tescil edeceğiniz markanın özgün olması, kullanacağınız sektörde sizden önce başka bir işletme tarafından tescil edilmemiş olması gerekir. Bunun tespiti de sizden önce tescil edilen markaların araştırılması ile mümkündür.
Marka Tescil Başvurusu öncesinde marka arama ve marka ismi sorgulama işlemlerinin gerçekleştirilmesi gerekir. Vekil aracılığı ile araştırması yapmanız sizin için daha sağlıklı olacaktır.

Vekili tescil etmek istediğiniz isim ve şekil bakımındın benzerlik arz eden tescil bulunup bulunmadığını sizin için araştıracaktır. Ayrıca marka vekili işletmeniz için en uygun tescili ürün ve hizmetinize en uygun marka sınıfları belirlemek suretiyle tescil işleminizi takip edecektir. Tescil alanında uzman olan vekiliniz ile en kısa sürede tescili gerçekleştirerek pazarlama faaliyetlerine başlayabilirsiniz.

Marka Sorgulama

Sorgulama işlemini Türk Patent ve Kurumun resmi internet adresinde yer alan araştırma sayfası aracılığı ile tescil yapmak istediğiniz kelime ve kelimeler ile ilgili benzer sınıflarda benzer tescillerin bulunup bulunmadığını sorgulamanız mümkündür.

Normal şartlarda farklı sınıflar için ayrı ayrı farklı işletmeler tarafından tescil mümkündür. Örneğin “Note” hem bir cep telefonu şirketinin hem de bir araba şirketinin markası olarak tescil edilebilmektedir. Bunun istisnası ise tanınmış marka bakımından söz konusudur. Örneğin “Opel” araba markası olması yanında farklı bir firma tarafından farklı bir sınıf olarak örneğin temizlik malzemesi için tescil edilemez. Bu şekilde bir tescil gerçekleşse bile Opel markasının tescilli sahibi olan firma bu tescile itiraz edebilecektir.

Tpe Marka

Türk Patent ve Marka Kurumu (TPMK) aracılığı ile Online Marka Sorgulama ve Online Marka Tescil işlemlerini internet sitesi üzerinden gerçekleştirmek mümkündür. E-imza, Mobil imza, e-devlet şifresi veya kimlik bilgileriniz ile TPMK sistemine giriş yaparak online form aracılığı ile başvuru işlemlerinizi gerçekleştirmeniz mümkündür.

Tpe Marka Sorgulama

Aynı şekilde TPMK sitesi aracılığı ile bu sefer herhangi bir giriş yapmaya gerek olmadan kelime bazında ve diğer bazı detaylı seçenekler yardımıyla daha önceden tescil edilmiş marka bilgilerini sorgulama veya kendi başvurunuzun hangi aşamada olduğunu görüntüleme imkanına sahipsiniz.

Marka Başvuru

Başvuru işlemi Türk Patent Kurumu aracılığı ile gerçekleştirilir. Başvurunun yapıldığı tarih son derece önemlidir. Çünkü tescilin sahibine tanıdığı koruyucu haklar bu tarih itibariyle geçerlilik kazanacaktır. Bu tarih itibariyle gerçekleşen ihlallere karşı markanızın haklarını idari ve adli merciler önünde savunabilirsiniz.

Eğer rüçhan hakkınız varsa buna ilişkin gerekli belgeleri de başvuru esnasına kuruma vermek ve rüçhan ücretini de yatırmak suretiyle rüçhan hakkının size hak tanıdığı kadar koruma başlangıç tarihiniz daha eski bir tarihe gidecektir. Rüçhan hakkı ürün veya hizmetin yurt dışında tescilli olması, daha önce sergide sergilenmiş ve bunun belgeyle kanıtlanmış olması gibi çeşitli durumlarda söz konusudur. Vekilinizden bu konuda ayrıntılı bilgi alabilir ve koruma sürenizi genişletebilirsiniz.

Marka Tescil

Tescil işlemlerinizi yetkili vekiliniz aracılığı ile yapmanızı tavsiye ederiz. Maksimum korumanın ve maksimum tescil sonrasında da korumaya ilişkin gerekli işlemlerin yapılması bakımından size yardımcı olacaktır.

Marka Tescil Sorgulama

Tescil sorgulama işlemlerinizi TPMK resmi internet sitesi aracılığı ile gerçekleştirebilirsiniz. Ancak internet sitesi üzerinden sorgulama ile elde edebileceğiniz araştırma ve sorgulama sonuçları resmi sonuçlar olmadığı ve bilgi amaçlı olduğu için yaptığınız online araştırma sonucu markanızın tescil edileceği veya edilmeyeceği sonucuna varamayabilirsiniz. Bu husus Türk Patent Kurumu’nun internet sitesinde de beyan edilmektedir. Bu nedenle araştırma ve tescil sorgulama işleminizi bir resmi vekili aracılığı ile yapmanızı tavsiye etmekteyiz.

Marka Başvuru Ücreti

Tescil ücreti hakkında ayrıntılı çizelge TPMK internet sitesinde yer almakla birlikte işlemlere ilişkin 2017 yılına ilişkin güncel işlem ücretleri aşağıda yer almaktadır. Verilen TPMK’dan alınan güncel işlem ücretleridir.

marka başvuru ücreti

Tescilin yayınlanmasından itibaren ilgili kişiler başvurunuza ilişkin TPMK’a karşı itirazda bulunabilirler. Daha önce benzer alanda tescili bulunan veya tescil talebi reddedilmiş olan kişiler itirazda bulunabilmektedir. İtiraza ilişkin verilen karara karşı da 2 ay içerisinde YİDK’e itirazda bulunulabilmektedir. YİDK tarafından verilen kararlar kesindir ve itiraz başka bir itiraz yolu öngörülmemiştir. Ancak itiraz sahibi YİDK’nin kararına karşı 2 ay içerisinde dava yoluna gidebilir.

Tescil işleminizle ilgili olarak merak ettiğiniz hususlarda soru sor sayfamız aracılığı ile sorunuz gönderebilir ve uzmanlarımız tarafından sorunuza cevap alabilirsiniz. Ayrıca iletişim sayfasından özel mesajlarınızı tarafımıza gönderebilirsiniz. En kısa sürede tescil ile ilgili sorunlarınız ile ilgili mesajlarınıza geri dönüş yapılacaktır.

Ayrıca bu yazının altına da yazıyla ilgili yorumlarınızı ve eklemek istediğiniz hususları yorum olarak eklemeniz mümkündür. Yorumlarınız editörlerimiz tarafından incelenmesi ve yayınlanmaya uygun bulunması akabinde yayınlanacaktır.

Marka İlgili Sayfalar

Marka Tescil Belgesi Nasıl Alınır ?

Marka Tescil Belgesi Nasıl Alınır ?

Marka
Marka, ürün ve hizmetlerinizi benzer firmaların ürün ve hizmetlerinden ayırmaya yarayan kelime, işaret ve sembollerdir. Marka pazarlamanın vazgeçilmez unsurlarından bir tanesidir. Ayrıca reklam faaliyetinin de markasız gerçekleştirilmesi düşünülemez. Zira ürün ve hizmetinizi kullanan kişinin aynı ürün ve hizmeti yeniden satın alabilmesini sağlayan şey o ürünü müşteriye tanıtacak olan markadır. Bu nedenle marka tescil belgesi almak önemli bir konudur.Piyasaya sunacağınız ürün ve hizmetleriniz için aklınızda bir marka var ve bu markayı tescil ettirmek istiyorsanız Türkiye'de bu konuda tek yetkili kurum Türk Patent ve Marka Kurumu'dur. Markanızı isim, sembol, işaret ve renkleriyle birlikte hem isim olarak hem şekil olarak tescil edebilir ve Sınai Mülkiyet Kanunu'nun tanıdığı haklardan yar
6769 Sayılı Sınai Mülkiyet Kanunu Tam Metni

6769 Sayılı Sınai Mülkiyet Kanunu Tam Metni

Hukuk Mevzuatı, Marka, Patent
6769 sayılı Sınai Mülkiyet Kanunu  22/12/2016 tarihinde kabul edilerek 10/01/2017 tarihinde 29944 sayılı Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girmiştir. Sınai Mülkiyet Kanunu sınai mülkiyet hukukunun ürünleri olan marka, patent, faydalı model, coğrafi işaret, endüstriyel tasarım hakkında yasal düzenlemeleri içermektedir.Daha öncesinde Markaların Korunması Hakkında Kanun Hükmünde Kararname ve Patent Haklarının Korunması Hakkında Kanun Hükmünde Kararname gibi çeşitli kararnameler ile düzenlenmiş olan sınai mülkiyet ürünleri artık kanun ile düzenlenerek yasal koruma ve güvenceye sahip olmuştur.Sınai Mülkiyet Kanunu sınai mülkiyet ürünlerine ilişkin tanım ve açıklamalar, başvuru ve tescil işlemleri, itiraz ve kanun yolları, sınai mülkiyete ilişkin uyuşmazlıklar hakkında yargılama, sı
Marka Tescil Nasıl Yapılır

Marka Tescil Nasıl Yapılır

Marka
Marka işletmeniz veya şahsınız tarafından arz edilen ürün veya hizmetlerin benzer ürün veya hizmetlerden ayrılabilmesini sağlayan isim ve/veya işaretlerden oluşmaktadır. Rekabetin son derece yüksek olduğu ve görsel, işitsel medya haricinde internet teknolojilerinin de son derece gelişmiş olduğunu günümüz pazarlama çağında marka büyük bir öneme sahip hale gelmiştir. Sizin de satışa arz ettiğiniz ürün veya hizmetiniz varsa mutlaka marka tescilinizi gerçekleştirerek ürün veya hizmetlerinizi markanız altında satışa sunmalı, markanız ile reklam ve pazarlama faaliyetlerinizi gerçekleştirmelisiniz. Şimdi marka tescil nasıl yapılır sorusunun cevabına geçelim. Marka Tescil Nasıl Yapılır Marka tescili Türk Patent ve Marka Kurumu nezdinde yapılan başvuru neticesinde gerçekleştirilebilmektedir. Mark
Markalarda Sessiz Kalmak Suretiyle Hak Kaybı

Markalarda Sessiz Kalmak Suretiyle Hak Kaybı

Marka
Türk Patent Enstitüsü nezdinde tescilli bir markanın taklit edilmesi veya yeniden tescil suretiyle marka hakkının ihlali durumlarında marka sahibinin bir takim hukuki yöntemleri işletmesi ve markadan doğan hakkını savunması gerekmektedir. Marka hakkının ihlalini bilmesine rağmen bir süre sessiz kalan marka sahibinin bu ihlali ileri sürme hakkını sessiz kalmak suretiyle ne zaman kaybetmiş sayılacağı konusunda mevzuatımızda açık bir hüküm bulunmamaktadır. (daha&helliip;)