Kira Sözleşmesinin Uzaması

Kira sözleşmeleri genellikle 1 yıllık olarak yapılmakta ve bu bir yıllık sürenin bitiminden sonra yenilenmemektedir. Yenilenmeyen kontrat yüzünden evden her an çıkarılabileceğini düşünen kiracılar olmaktadır. Halbuki durum sanıldığı gibi değildir.

Şöyle ki:

Belirli süreli olarak yapılan kira sözleşmeleri bitim tarihinden en az 15 önce kiracı konuttan çıkacağını bildirerek sözleşmeyi sona erdirebilir. Bu şekilde bir bildirimde bulunmazsa sözleşme otomatik olarak aynı koşullarla bir yıl daha uzamış olur.

Böylelikle sözleşme yenilenmiş gibi 1 yıllık daha kira ilişkisi doğar. Kiraya veren sırf süre bitti diyerek kiracıyı konuttan çıkaramaz.

Ancak 10 yıl olarak şekilde uzamış bir kira ilişkisi varsa bundan sonraki yıllarda kiraya veren 3 ay önce bildirimde bulunarak kiracıyı çıkarabilir. Bu durumda kiraya verenin geçerli bir sebebinin bulunmasına gerek yoktur.

Bu yazıyı 5 kişi okudu.

〉〉〉 Aradığınızı bulamadıysanız avukata soru sor sayfasını kullanabilirsiniz!


Kira Sözleşmesinin Uzaması
Ne kadar faydalı oldu ?
BUNA DA GÖZAT:  Sözlü Kira Sözleşmesinin İspatlanması

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İstanbulda en iyi hizmet veren evden eve nakliyat şirketleri beylikdz evden eve nakliyat beykoz evden eve nakliyat bostanci evden eve nakliyat kurtky evden eve nakliyat pendik evden eve nakliyat