Hangi Masrafları Ev Sahibi Hangilerini Kiracı Öder ?

Kiracının evinde tamir ettirdiği veya değiştirdiği şeylerin hangisinin parasını ödemede ev sahibinin sorumlu olduğuna ilişkin konuda genellikle anlaşmazlıklar yaşanmaktadır. Bu konuya şu şekilde açıklık getirebiliriz:

Eğer kiracının standart olarak kullandığı bir eşya söz konusuysa musluk olabilir kapı kolları olabilir vs. O standarttaki eşyanın kullanılmasından dolayı oluşan hasarları mal sahibinden istenemez. Yani kiracının kendisinin bunları değiştirmesi gerekir. Aynı şekilde kiracının kullanırken kırdığı eşyaların örneğin kapının pencerenin tamir veya değişim parasını da mal sahibinden kiracı isteyemez.
Veya kiracı lüks olarak kendisi evin içinde kapıları pencereleri değiştirmek istiyorsa bunların masraflarını da ev sahibinden isteyemez.

Ancak kalorifer peteği gibi demir başların zamanla kullanılmaktan eskimiş olması veya bozulması halinde kiracı bunların masraflarını ev sahibinden isteyebilir. Ayrıca küvet inşaattan kaynaklanan sebeple akıtıyorsa veya başka herhangi bir tesisattan kaynaklanan sorunların giderilmesi için harcanacak tamir masraflarını ev sahibin ödemesi gerekir.

Bunlarla birlikte,binaya ait olan demir başların asansör ,giriş kapısı garaj kapısı, çatı gibi demirbaşların onarılması değiştirilmesi veya binaya mantolama yapılması gibi masrafların ev sahibi tarafından ödenmesi gerekir

BUNA DA GÖZAT:  Kira Alacağı ve Tahliye İstemli Yargıtay Kararı

Bu yazıyı 16 kişi okudu.

〉〉〉 Aradığınızı bulamadıysanız avukata soru sor sayfasını kullanabilirsiniz!


Hangi Masrafları Ev Sahibi Hangilerini Kiracı Öder ?
5 (100%) 1 vote

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İstanbulda en iyi hizmet veren evden eve nakliyat şirketleri beylikdz evden eve nakliyat beykoz evden eve nakliyat bostanci evden eve nakliyat kurtky evden eve nakliyat pendik evden eve nakliyat