Pazartesi, Temmuz 24Av. Ahmet A. Bektaş
istanbul avukat

Ceza Hesaplama İnfaz Hesaplama Yatar Hesaplama


Ceza Hesaplama İnfaz Hesaplama Yatar Hesaplama
5 (100%) 1 vote

Aşağıda yer alan butona tıklayarak ceza hesaplama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Mahkeme tarafından sonuç ceza miktarı infaz mevzuatı gereği tam olarak hapiste kalacağınız süreyi göstermez. Bunun için infaz hesaplama ve yatar hesaplama olarak tabir edilen formu doldurarak fiilen ne kadar hapiste kalacağınızı öğrenebilirsiniz.

Ceza mevzuatı ve infaz mevzuatı gereği hapis cezasına mahkumiyeti kesinleşen bir hükümlü hakkında ceza mahkemesi tarafından hükmolunan hapis cezasının bir kısmı koşullu salıverme hükümleri gereği, bir kısmı denetimli serbestlik hükümleri gereği hapishane dışında veya kapalı ceza infaz kurumu yerine açık ceza infaz kurumunda geçirilmektedir.

Denetimli serbestlik süresince kişi hapis dışında olsa da denetimli serbestlik şube müdürlüklerinin denetimi altında kalmaya devam eder; açık ceza infaz kurumlarında geçen süre içerisinde de mahkum belirli günler belirli saatlerde hapis dışına çıkabilmekte, çalışabilemekte ve hapis cezasının infazı farklı şekillerde gerçekleştirilebilmektedir. Ceza mevzuatı ve infaz mevzuatı son derece karışık ve sürekli değişen, güncellenen bir mevzuat olduğundan aşağıdaki buton aracılığı ile ceza hesaplama infaz hesaplama yatar hesaplama formunu ve detaylı hesaplama bölümünden gerekli bilgileri girerek tam olarak ne kadar hapis yatacağınızı öğrenmeniz mümkündür.

Ceza Hesaplama Önemli Bilgiler

İnfaz yatar hesaplama, öncelikle mahkumiyet hükmünde yer alan sonuç cezayı yıl ay ve gün olarak forma girmeniz gerekmektedir bunun haricinde detaylı hesaplama seçeneklerini göster butonuna tıklayarak ayrıntılı bilgi girmelisiniz.

Hapis cezası hesaplama, bazı faktörlere göre hapiste geçirmeniz gereken miktar değişiklik gösterebilmektedir. Bunun için formda yer alan su tarihi 31.06.2016 tarihinden önce midir sonra mıdır bilgisini işaretlemeniz öne marzetmektedir.

Ceza infaz hesaplama açısından bir diğer önemli bilgi mahkumiyet hükmünde tekerrür uygulandı mı, yani daha önce hüküm giydiğiniz bir cezadan dolayı mahkeme kararında tekerrür uygulaması gerçekleştirdi mi sorusunun cevabı yatacağınız süreyi değiştirmektedir.

BUNA DA GÖZAT:  Denetimli Serbestlik Yasası

Ceza yatarı hesaplama açısından diğer önemli bilgiler ise mahsup edilecek yani tutuklulukta geçen sürenin miktarı, KHK geçici 6. madde kapsamında mısınız, ceza aldığınız suçun maddesine ilişkin seçenekleri kontrol etmelisiniz, ayrıca cezanızın infazına başlandıysa buna ilişkinde işaretlemeniz gerekebilecek bazı seçenekler formun ayrıntılar kısmında mevcuttur.

Ayrıca bu yazıyla ilgili diğer bir sayfa olan ceza avukatı sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

kaynak: hukukmedeniyeti .org


〉 Aradığınızı bulamadıysanız avukata soru sor sayfasını kullanabilirsiniz!

2 Comments

 • Halil

  Ben 191 maddesi ben bir içimlik esrar yakalttim ve ametem me gönderdiler
  Ben ameteme gitmedim ve bana 30 ay kesilmiş ceza geldi bunun yatarini öğrenmek istiyorum suç tarihim yeni yasaları uyu yor saygilar

 • Hukukçu

  1 yıl 7 ay 25 gün (600 gün) sonra şartla tahliye edilme hakkı kazanacaksınız.
  7 ay 25 gün sonra denetimli serbestliğe ayrılırsınız. (235 gün)
  Kapalı cezaevine girmeksizin doğrudan açık cezaevine ayrılırsınız.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir