Pazartesi, Temmuz 24Av. Ahmet A. Bektaş
istanbul avukat

Boşanma Davası Nasıl Açılır Ne Kadar Sürer ?


Boşanma Davası Nasıl Açılır Ne Kadar Sürer ?
5 (100%) 1 vote

Boşanma davası nasıl açılır sorusunun cevabı aslında diğer davaların açılışından çok da farklı değildir. Boşanma davası açmak için eğer büyük şehirlerdeyseniz aile mahkemelerine, bulunduğunuz yerdeki adliyede aile mahkemesi yoksa asliye hukuk mahkemesine vereceğiniz boşanma davası dilekçesi ve yatıracağınız boşanma davası harcı ile birlikte açılır.

Boşanma Davası Nasıl Açılır ve Ne kadar Ücret Ödenir ?

Boşanma davası açmak için öncelikle hangi hukuki sebebe dayanarak boşanma davası açacağınızı belirlemeniz gerekmektedir. Örneğin terk, pek kötü hayat sürme, zina gibi özel sebeplere dayalı olarak boşanma davası açılabileceği gibi, genel boşanma davası sebebi olan evlilik birliğinin sarsılması veya karşı tarafla anlaşarak açacağınız anlaşmalı boşanma davası şeklinde de boşanma davanızı açabilirsiniz. Özel boşanma sebeplerine dayalı olarak açacağınız davanın süreci genel boşanma sebebine göre açılacak davadan farklı işler. Örneğin zina sebebiyle boşanma davası açıyorsanız zina olgusunun varlığını ispatlamanız halinde başkaca bir araştırmaya gerek kalmadan mahkemeden çok daha hızlı bir şekilde boşanma sonucunu elde etmeniz mümkün hale gelebilmektedir.

Boşanma dava açarken belli bir miktar para ödemeniz gerekir. Başvuru harcı, peşin harç ve tebligat masrafları için sizden 300,00 TL’ye yakın bir ödeme yapmanız istenir. Mahkemeler veznesine belirtilen harç ve masraf miktarını yatırdıktan sonra boşanma dilekçenizi mahkeme tevzi bürosuna vererek boşanma davanızı açmış olursunuz.

boşanma davası nasıl açılırBoşanma Davası Dilekçesinde Neler Yer Alır ?

Boşanma davası dilekçesinde öncelikle başvurduğunuz Mahkemenin adı (örn: İstanbul Aile Mahkemesi), davacı olarak kendi adınız, T.C. kimlik numaranız ve adresiniz ile davalının adı ve adresi yer almalıdır. Dilekçenizde mahkemeye hitaben boşanma gerekçenizi, boşanmaya giden yolda yaşadıklarınızı, karşı taraftan gördüğünüz hakaret, tehdit, şiddet gibi eylemleri ve bu eylemlerin meydana geldiğini hangi tanıklarla ve başka hangi delillerle ispat edeceğinizi yazarak imzalamanız yeterlidir.

BUNA DA GÖZAT:  Bozuk Mal Nasıl İade Edilir ?

Boşanma Davası Ne Kadar Sürer ?

Bunun için net bir süre vermek malesef mümkün değil. Eğer boşanma konusunda karşı tarafla anlaştı iseniz ve davanızı anlaşmalı boşanma davası olarak açacaksanız süreç çok daha kısa olur ve Mahkemenin size vereceği gün tek celsede boşanmanız gerçekleşebilmektedir.

Eğer karşı tarafla anlaşma durumunuz yoksa süreç daha uzun sürecektir. Mahkeme öncelikle her iki tarafın dilekçelerinde belirttiği tanıkları Mahkeme huzurunda dinleyecek, gerekirse müşterek çocukları bizzat Mahkeme huzurunda bir pedagog eşliğinde dinleyecek ve pedagog bilirkişiden müşterek çocukların velayetinin hangi tarafa verilmesinin uygun olacağı hususunda rapor hazırlamasını isteyecektir. Tarafların nafaka, maddi, manevi tazminat talepleri varsa ilgili kolluk birimleri vasıtasıyla tarafların sosyal ve ekonomik araştırmasını yapmalarını ve rapor sunmalarını isteyecek, tüm bu süreçler 3-4 ve belki de daha fazla celse gerçekleştirilmesini gerektirebilecektir. Bu yüzden boşanma davası süresi için net bir şey söylemek zordur ancak ortalama bir süre vermek gerekirse davanız 1 yıl kadar sürebilir.

Genel olarak boşanma davası ile ilgili olarak bunları söyleyebiliriz. Bunların haricinde merak ettiğiniz konular varsa aşağıya yorum bırakabilir, eğer özel olarak sormak istedikleriniz varsa İLETİŞİM bölümünden mesaj gönderebilirsiniz.

Boşanma davası nasıl açılır konusu ile ilgili sitemizde yer alan diğer yazılar:

  • Boşanma davasında maddi ve manevi tazminat talebi ile ilgili merak ettiklerinizi boşanmada tazminat yazımızı okuyarak öğrenebilirsiniz.
  • Boşanmak istiyorsanız ancak çocuklarınızın geleceği ve velayetin kime verileceği hususunda endişeleriniz varsa boşanma ve çocuk isimli yazımızı okuyabilirsiniz.
  • Fiili ayrılık sebebiyle boşanma ile ilgili sitemizde yer alan bir soruya verdiğimiz cevabımız.

 


〉 Aradığınızı bulamadıysanız avukata soru sor sayfasını kullanabilirsiniz!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir