Boşanma Avukatı


Boşanma davası bazı özel yargılama usullerinin geçerli olduğu, boşanma davası ve aile hukukuna özel bir takım yargılamaların gerçekleştirildiği Aile Mahkemeleri’nde görülen Türk Medeni Kanunu ve ilgili diğer mevzuatta düzenlenen bir dava türüdür. Çeşitli sebeplerle eşinden boşanmak isteyen veya eşi tarafından kendisine boşanma davası açılan kişiler boşanma avukatı tarafından hukuki destek alabilir, Mahkemede boşanma avukatı tarafından temsil edilebilir.

Boşanma Avukatı Kimdir?

Boşanma avukatı hukuk fakültesinden mezun olup, avukatlık stajını bitirdikten sonra baroya kaydolarak avukatlık ruhsatnamesini alan ve boşanma davaları üzerinde uzmanlaşmış olan avukattır. Boşanma davaları konusu gereği duygusal hassasiyet gerektiren dava türleri olduğundan bu davaları takip edecek avukatların da boşanma davaları konusunda tecrübeli ve boşanma aşamasındaki çiftleri hassasiyetlerini anlayabilecek anlayış ve hukuki kapasitede olması gerekir.

Boşanma Avukatı Ne Yapar?

Boşanma avukatı öncelikle sizin boşanma davası ile neyi amaçladığınızı, boşanma, müşterek çocukların velayeti, maddi ve manevi tazminat talebi, tedbir nafakası, iştirak nafakası, yoksulluk nafakası ile ilgili taleplerini değerlendirerek buna göre bir dava stratejisi izleyerek boşanma davasını açar veya size karşı açılan boşanma davasında sizin menfaatlerinizi mahkeme önünde vekaleten sizin adınıza savunur.

Eğer anlaşmalı boşanma konusunda karşı tarafla anlaşma halindeyseniz boşanma ve boşanmanın feri sonuçları hususunda karşı tarafla anlaşma şartlarını yöneterek bu hususta anlaşma protokolünü düzenler; mahkemeler nezdinde boşanma davasını açarak, boşanma protokolü doğrultusunda en kısa sürede boşanmanızı gerçekleştirerek yine en kısa sürede boşanma hükmünün kesinleşmesini sağlar.

Boşanma avukatı ayrıca mahkemece karara bağlanan maddi, manevi tazminat, nafaka ve velayete ilişkin hükümlerin icrası noktasında icra müdürlükleri ve ilgili idari merciler önünde izi temsil eder ve haklarınızı savunur.

Boşanma Avukatı Ücretleri

Boşanma avukatları verecekleri hukuki danışmanlık ve avukatlık hizmeti karşılığında tecrübeleriyle doğru orantılı bir avukatlık ücreti talep etmektedirler. Her konuda olduğu gibi avukatlık konusunda da vekalet ücreti azaldıkça da alacağınız hukuki danışmanlık hizmetinin kalitesi azalmaktadır. Bu konuda Türkiye Barolar Birliği tarafından yayınlanan avukat – vekil eden arasındaki tavsiye niteliğindeki en az ücret çizelgesinde beyan edilen miktarı kendinize ölçü alabilirsiniz. 2017 yılı itibariyle çizelgede belirilen miktarlar
anlaşmalı boşanma davaları için 4.900,00 TL,
çekişmeli boşanma davaları için 7.100,00 TL,
maddi, manevi tazminat talepli boşanma davalarında dava değerinin %15’inden az olmamak üzere 7.100,00 TL’dir.

Boşanma Avukatı
5 (100%) 1 vote

ARADIĞINI BULAMADIN MI ? !!! >>> TIKLA

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir